Zamknij

Sporu o Westerplatte ciąg dalszy. Minister Gliński: Samorząd nie zrobił nic

22.06.2019 20:38
Sporu o Westerplatte ciąg dalszy. Minister Gliński: Samorząd nie zrobił nic
fot. Grzegorz Ksel/REPORTER

Suchej nitki na działaniach samorządu Gdańska nie zostawia wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Poszło o niekończący się spór o przyszłość Westerplatte, na terenie którego państwo chce wybudować muzeum. Miasto sprzeciwia się tej inwestycji widząc w działaniach rządu PiS kolejne podziały.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekonywał na antenie Polskiego Radia 24, że Westerplatte jest „własnością całego narodu i jest to rzecz oczywista”.

Zdaniem Piotra Glińskiego spór o Westerplatte ma swój zaczyn w świadomości gdańskich władz, które przez lata „nie zrobiły nic jeśli chodzi o upamiętnienie” miejsca heroicznej walki polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku.

Wręcz przeciwnie, dopuściło do tego, że to miejsce w niektórych fragmentach wyglądało jak wysypisko śmieci. Przez lata całe wytworzyła się pewna bardzo dziwna świadomość elity, która rządzi tym miastem od ponad 20 lat

Piotr Glińśki, wicepremier, minister KiDN

Zdaniem Glińskiego miasto Gdańsk wysyła rządowi komunikat: - Uciekajcie stamtąd, nie chcemy was. W jego ocenie samorząd powinien skoncentrować się wyłącznie na „swoich” zadaniach.

Zobacz także

- Samorząd lokalny ma swoje kompetencje, ma swoje zadania i powinien się na tym koncentrować. Nie może rywalizować z państwem w kwestii takich symboli narodowych jak Westerplatte, jak ocena II wojny światowej czy jak "Solidarność" - zastrzegł.

Na majowej sesji Rada Miasta Gdańsk przyjęła większością głosów stanowisko, w którym sprzeciwia się planom wywłaszczenia Westerplatte przez rząd. Uchwałę popiera prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

- To projekt, który jest próbą zredukowania polskiego charakteru Gdańska, a ja na to nie pozwolę - mówiła na sesji RM.

RadioZET.pl/Onet