Bodnar nie zaskarży decyzji wojewody ws. 4 czerwca i pl. Solidarności. Wszystko przez...ruch gdańskiego ratusza

08.05.2019 16:12
Gdańsk
fot. Pl. Solidarności i siedziba ECS w Gdańsku/Karolina Misztal/Reporter

Rzecznik Praw Obywatelskich jednak nie zaskarży do sądu decyzji wojewody pomorskiego w sprawie 4 czerwca. Jak dowiaduje się Radio ZET, prawnicy Adama Bodnara nie mogą tego zrobić, bo gdański ratusz uniemożliwił to, składając odwołanie do MSWiA. To więc wyłącznie minister spraw wewnętrznych zdecyduje czy uchylić decyzję przyznającą związkowcom Plac Solidarności tego dnia na wyłączność, w ramach zgromadzenia cyklicznego. 

Trudno spodziewać się, że Joachim Brudziński podważy decyzję podwładnego mu wojewody Dariusza Drelicha i uzna przyznanie związkowcom Placu Solidarności za błąd. Miałby jednak do tego powody, choćby dlatego że "Solidarność" Stoczni Gdańskiej 4 czerwca nie świętowała od lat, a jej wiceszef Karol Guzikiewicz wielokrotnie krytycznie odnosił się do tej daty.

Ten sam Guzikiewicz chce jednak w tym roku wyjątkowo zorganizować swoje obchody, co ratusz traktuje jako formę zablokowania planowanej w tym miejscu uroczystości związanej ze Świętem Wolności i Solidarności i 30 rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów. 

Zobacz także

Rzecznik Praw Obywatelskich tymczasem jeszcze 14 kwietnia na antenie Radia ZET zapowiadał, że prawdopodobnie skorzysta ze swoich uprawnień (ma je też Prokurator Generalny) i zaskarży decyzję Dariusza Drelicha, by rozstrzygnął ją niezawisły sąd. Dziś, jak ustalił reporter Radia ZET, okazuje się że nie może już tego zrobić, bo złożenie przez ratusz odwołania do MSWiA oznacza że musi poczekać na to rozstrzygnięcie. Dopiero po nim Adam Bodnar będzie mógł pójść do sądu, ale do 4 czerwca prawdopodobnie już nie zdąży. 

Zobacz także

Oznacza to, że najprawdopodobniej uroczystości planowane przez władze Gdańska będą musiały odbyć się poza Placem Solidarności. Zresztą już teraz, prezentując agendę na dni 1-11 czerwca, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza w inne miejsca, a główne wydarzenie planuje na placu przed swoją siedzibą.

RadioZET.pl