Zamknij

Ambasador USA krytykuje plany PiS dot. ingerencji w media. „To cenzura”

28.08.2020 16:46
Georgette Mosbacher
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Pluralizm w polskich mediach już istnieje – stwierdziła dziś ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, krytykując tym samym plany rządu i PiS na dekoncentrację polskich mediów. „Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa, ponieważ przetrwają tylko państwowe i małe media” – dodała.

Zmiany w mediach zapowiedział już kilka miesięcy temu szef PiS Jarosław Kaczyński. Sprawy przyspieszyły po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Część polityków Zjednoczonej Prawicy (wiceminister Janusz Kowalski) ruszyła w lipcu z przekazem o repolonizacji, niektórzy, jak szef Porozumienia Jarosław Gowin, komentowali, że w grę wchodzi mniej radykalna dekoncentracja.

Oba warianty wzbudzają wśród polityków oraz dziennikarzy sporo emocji. Do sprawy postanowiła odnieść się ambasador USA. Georgette Mosbacher.

Ambasador USA w Polsce krytycznie o planach PiS. "To cenzura"

O dekoncentracji (rozdrobnieniu) mediów, które nie łączyłyby różnych platform (gazety, rozgłośnie, telewizje, portale) pisała:

Zobacz także

Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa, ponieważ przetrwają tylko państwowe i małe media. Polskie społeczeństwo nie skorzystałoby na mniejszej liczbie różnorodnych głosów

- napisała ambasador USA w Polsce.

W kolejnych wpisach wspominała, że ingerencja w rynek mediów jest zarówno cenzurą jak i niszczeniem dobrego klimatu do inwestycji.

Zobacz także

Zmuszanie firm medialnych do sprzedaży akcji zmusi inwestorów do szukania innych rynków. To nie jest dobry klimat inwestycyjny - to cenzura. Przyciąganie inwestycji zagranicznych i silna gospodarka wymaga przewidywalności

- kontynuuje Mosbacher.

Z odpowiedzią na wpisy ambasador pospieszyli internauci. Kwestia czasu, a powinny pojawić się komentarze czołowych polskich polityków. - A co w przypadku nadmiernej koncentracji kapitału? Czyż USA nie przerabiało tego tematu? Tak zwana ,,ustawa Shermana'' jako prawo antymonopolowe - odpowiedział jeden z komentujących. - Nie potrzebujemy pouczeń w jaki sposób mamy układać sobie rynek mediów, nawet jeśli Pani się to nie podoba - dodał kolejny.

RadioZET.pl/TWitter