Zamknij

Gersdorf o "ustawie kagańcowej": To nie zabawa. Stoimy na krawędzi

17.12.2019 23:40
Małgorzata Gersdorf
fot. Piotr Molecki/East News

Projekt PiS nie pozwala na normalne funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości w Unii Europejskiej - powiedziała w TVN24 I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, pytana, co się stanie, jeśli zostanie przyjęta nowelizacja przepisów o ustroju sądów i SN przygotowana przez posłów PiS.

Obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze - przygotowany przez posłów PiS - w zeszłym tygodniu został złożony w Sejmie. Jak poinformował Sąd Najwyższy, w poniedziałek do Kancelarii Sejmu trafiła licząca ponad 40 stron opinia SN do projektu.

Ta ustawa nie pozwala sędziom zadawać pytań prejudycjalnych, czyli nie pozwala na normalne funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości w UE. Jesteśmy także sędziami europejskimi, cała Unia Europejska jest oparta na wartościach, nie tylko na pieniądzach

- powiedziała we wtorek na antenie TVN 24 Małgorzata Gersdorf. - To nie jest zabawa. Teraz stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym, czy nie - dodała.

I prezes SN stwierdziła, że jest to "najniebezpieczniejszy projekt, z jakim mamy do czynienia przez lata rządów PiS, najniebezpieczniejszy dla naszego kraju". "Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią. Poza tym zaczynają się rządy autorytarne, nie mające nic wspólnego z trójpodziałem władzy, gdzie każda władza ma wspierać drugą" - dodała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVN24