Zamknij

Głosowanie nad odwołaniem Terleckiego. Sejm zdecydował

24.06.2021 00:10
Ryszard Terlecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ryszard Terlecki pozostanie wicemarszałkiem Sejmu. Posłowie odrzucili wnioski Lewicy, Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej o jego odwołanie.

Ryszard Terlecki dalej będzie pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu. Posłowie odrzucili oba wnioski o jego odwołane złożone przez Lewicę i Polskę 2050 oraz Koalicję Obywatelską. W związku z tym, że wnioski były dwa, przeprowadzono dwa głosowania. W pierwszym z nich za odwołaniem rękę podniosło 211 posłów, 235 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. W drugim głosowaniu 212 posłów poparło wniosek, 236 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Głosowanie nad odwołaniem Terleckiego. Sejm zdecydował

Wnioski miały związek ze słowami szefa klubu PiS na temat liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. „Jeżeli chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie” - napisał wicemarszałek na Twitterze.

"Chciałabym powiedzieć panu marszałkowi Terleckiemu, że atakowanie w tym momencie białoruskiej opozycji, brak wsparcia dla jej liderek i liderów ze względu na jakieś małe, żenujące wojenki z polską opozycją jest po prostu poniżej standardów, których należałoby oczekiwać od polityków w demokratycznym państwie. Pańska postawa przynosi wstyd nie tylko panu, ale także całemu Sejmowi" - mówiła przed głosowaniem posłanka Lewicy Magdalena Biejat. W podobnym tonie wypowiadali się inni przedstawiciele opozycji.

"Swiatłana Cichanouska jawnie, otwarcie opowiada się po stronie sporu politycznego w Polsce i deklaruje udział w antyrządowym przedsięwzięciu. To nie jest odpowiednia rola dla osoby, która pozyskuje poparcie dla swojego narodu" - odparł Terlecki.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK