Zamknij

Będzie zmiana godła Polski po wyborach prezydenckich?

04.02.2020 11:47
Godło RP
fot. Pixabay

Ministerstwo Kultury ma przygotowany projekt ustawy zmieniającej godło Polski – donosi „Rzeczpospolita”. Resort nie udziela szczegółów w sprawie. Dziennik wskazuje, że sprawa ma ujrzeć światło dzienne po wyborach prezydenckich. Zmiany dotyczą m. in. nóg orła, skrzydeł oraz korony.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rządzący pracują nad zmianą godła Polski. Jak podaje „Rzeczpospolita” projekt ustawy w tej sprawie zakłada m. in. pozłacane nogi orła (dziś są tylko szpony), prześwity w koronie, czy lustrzane odbicie skrzydeł.

Sam resort ucina pytanie o zmianę godła. W krótkim komunikacie przekazał „Rz”, że w sprawie trwają konsultacje.

Zobacz także

Wciąż trwają konsultacje wewnątrz ministerstwa, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na jej wdrożenie

– cytuje Centrum Informacyjne MKiDN "Rzeczpospolita".

Zobacz także

W dyskusji nad godłem pada też najbardziej dyskusyjny argument, z włączeniem krzyża do korony. Heraldycy optują za tym rozwiązaniem, przekonali nawet działającą przy MSWiA Komisję Heraldyczną, która zaproponowała, by krzyż wieńczył tarczę herbową.

Ustawa gotowa, ale czekają na wybory prezydenckie?

„Rz” podaje, że wbrew komunikatowi resortu PiS ma ukończony projekt ustawy zmieniającej godło RP. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że realizacja ustawy, z uwagi na niskie koszty, postąpiłaby szybko.

Jednak w obawie przed reakcją elektoratu ma wyjść z zamrażarki dopiero po wyborach. Skąd te obawy? Zdaniem MKiDN kontrowersje może budzić np. pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi

– informuje „Rzeczpospolita”.

Prezydent zyska własną flagę?

Chodzi o chorągiew Rzeczypospolitej, która podobnie jak w okresie międzywojennym miałaby postać orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwoma obwódkami. W planowanej zmianie czerwień w herbie ma zostać oficjalnie wpisana jako karmazyn.

Polski prezydent jest jedną z niewielu głów państw, która nie posiada „własnej” flagi ojczyzny.

Rzecznik rządu: Godło nie spełnia wymagań

Doniesienia „Rz” potwierdził w Polsat News rzecznik rządu Piotr Mueller. W telewizji mówił

Wiem, że od jakiegoś czasu faktycznie toczyły się prace na zmianami dotyczącymi godła Polski. Niestety ono nie spełnia podstawowych wymagań dotyczących heraldyki. Jest niesymetryczne, co widać m.in. na skrzydłach orła

 - mówił rzecznik rządu.

Mueller wyjaśnił, że godło Polski jestniesymetryczne. Zaznaczył jednak, że nie wie o stopniu prac i ich możliwym końcu.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/Polsat News