Zamknij

Co z kandydaturami do TK? Gowin: nie były z nami uzgadniane

05.11.2019 09:46
Jarosław Gowin
fot. Łukasz Solski/East News

– Kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie byli uzgadniani z Porozumieniem – powiedział wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Dodał, że kandydatury te będą wkrótce oceniane w gronie posłów jego partii. Również jeden z wiceministrów z jego partii raczej negatywnie wypowiedział się na temat rekomendacji Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do TK. 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w poniedziałek PAP, że kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego są posłowie tej partii: Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Gowin: kandydatury do TK nie był z nami uzgadniane

Lider Porozumienia Jarosław Gowin pytany był we wtorek w radiowej Jedynce o to, co sądzi o tych kandydaturach. „PiS zgłosiło te kandydatury, one nie były uzgadniane z Porozumieniem. Wkrótce posłowie Porozumienia się spotkają. I będziemy rozmawiać z koleżankami i kolegami z PiS o tych kandydaturach” – zapowiedział minister nauki.

Zobacz także

Gowin nie chciał odnieść się do żadnej z tych trzech kandydatur. „Najpierw będziemy je oceniać w gronie Porozumienia. Bez naszych głosów zapewne nie będzie w tym Sejmie większości do powołania tych trzech kandydatur. A potem będziemy rozmawiali z naszymi partnerami z Solidarnej Polski i PiS” – zapowiedział.

Wiceminister z Porozumienia: nie jestem entuzjastą

O tę kwestię w Polsat News był też pytany w poniedziałek wiceminister przedsiębiorczości i technologii, wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa. Wiceminister podkreślił, że kandydatury nie były przedmiotem uzgodnień koalicyjnych. „Ta informacja dla nas jest nową informacją i muszę przyznać, że zaskakującą. Ja nie jestem entuzjastą, mówiąc szczerze, tych kandydatur, natomiast będziemy słuchać argumentów naszego koalicjanta w tej kwestii” – powiedział Ociepa.

Zobacz także

Jak dodał, nie ma zastrzeżeń do kwestii merytorycznych. „Natomiast mówimy też o pewnej warstwie estetyki w polityce i to jest niezwykle istotne. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to powinny być osoby, które spełniają wszystkie kryteria, włącznie z tymi kwestiami estetyki. Mówiąc wprost, powinniśmy się poważnie zastanowić, jaki sygnał chcemy wysłać do społeczeństwa, mianując takich sędziów, i to będzie przedmiotem naszych rozmów” – mówił.

Kończą się kadencje sędziów TK

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

RadioZET.pl/PAP