Zamknij

Gowin: umowa koalicyjna z PiS wymaga renegocjacji

14.05.2020 18:22
Gowin: umowa koalicyjna z PiS wymaga renegocjacji
fot. PAP

Umowa koalicyjna wymaga renegocjacji nie ze względu na różnice zdań, lecz z powodu pandemii – ocenił prezes Porozumienia Jarosław Gowin w wywiadzie dla wp.pl. Jego zdaniem, polska gospodarka musi się stać bardziej innowacyjna, co wymaga nowej strategii rozwoju Polski.

Rząd Zjednoczonej Prawicy przetrwał najtrudniejszy okres? W ocenie Jarosława Gowina, konieczna będzie renegocjacja umowy koalicyjnej. - Nie ze względu na różnicę zdań, która pojawiła się przy okazji wyborów – powiedział Gowin. Zaznaczył, że to nie różnica zdań "rodzi potrzebę nowej umowy koalicyjnej, ale epidemia".

"Po niej musimy opracować nową strategię rozwoju Polski. Po 1989 r. realizowano dwie strategie rozwoju naszego kraju. Do 2015 r. opierano go o zagraniczne inwestycje. Po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę głównym motorem rozwoju stał się wzrost konsumpcji napędzany szerokimi transferami społecznymi. W mojej ocenie, wobec głębokiego kryzysu, w którym znalazła się światowa gospodarka, potrzebna jest nowa strategia" – ocenił Gowin.

Kiedy wybory prezydenckie? Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy

Przed planowanymi na 10 maja głosowaniem pocztowym w wyborach, Gowin wielokrotnie spotykał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Obaj ostatecznie we wspólnym oświadczeniu zapowiedzieli, że wybory nie odbędą się 10 maja, lecz w późniejszym terminie drogą korespondencyjną, a Porozumienie przygotuje nowelizację ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Zobacz także

Nie widząc możliwości bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju Gowin ustąpił z funkcji wicepremiera i ministra nauki.

Sejm uchwalił we wtorek wniesioną, jako projekt PiS, ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych, będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP/ WP.pl