Zamknij

Gowin zdradził sposób na pokonanie PiS. "Istnieje duże prawdopodobieństwo"

16.08.2022 13:50
Gowin
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Istnieje duże prawdopodobieństwo odsunięcia PiS-u od władzy, ale te dane nie powinny w żaden sposób uspokajać nas, polityków opozycji - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską Jarosław Gowin. Szef Porozumienia i były wicepremier zdradza również, w jaki sposób opozycja powinna się ułożyć, aby zyskać jak największe szanse na pokonanie partii rządzącej.

Ponad 30 proc. badanych uważa, że nawet jeśli PiS wygra zaplanowane na przyszły rok wybory parlamentarne, nie będzie w stanie utworzyć rządu - wynika znajnowszego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.

28,3 proc. ankietowanych jest zdania, że wybory wygra opozycja. Jeszcze ciekawszy wydaje się wysoki - wynoszący aż 41 proc. - współczynnik wyborców partii rządzącej, według których PiS, nawet jeśli uzyska najlepszy wynik ze wszystkich, straci władzę.

Gowin zdradził sposób na pokonanie PiS. "Istnieje duże prawdopodobieństwo"

Obecną sytuację sondażową w kontekście wyborów skomentował Jarosław Gowin. W rozmowie z Wirtualną Polską tonował jednak przesadnie optymistyczne nastroje. Choć przyznawał, że "istnieje duże prawdopodobieństwo odsunięcia PiS-u od władzy", to ostatnie dane "nie powinny w żaden sposób uspokajać nas, polityków opozycji".

- Musimy ciężko pracować i w odpowiednim momencie przed wyborami ustalić, w jakiej konfiguracji startujemy - powiedział w programie "Newsroom" przewodniczący Porozumienia i były wicepremier, który obecną kadencję zaczynał jeszcze jako członek rządu.

Gowin zdradził również, jaką konfigurację postrzega jako najlepszą dla opozycji i taką, która gwarantuje największy sukces w następnych wyborach do Sejmu. Jego zdaniem przeciw PiS należałoby wystawić dwa bloki - jeden złożony z Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, drugi zaś z Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL. On sam prędzej widziałby siebie i swoje ugrupowanie w tym drugim zestawieniu. 

Najważniejsze tematy kampanii? "Drożyzna i bezpieczeństwo"

Który moment byłby w opinii Gowina najbardziej optymalny, by ogłosić ostateczną formułę startu? - Wiosna przyszłego roku - odparł. Dodał, że "to już nie będzie długi marsz do wyborów".

Widać, że panuje już ta przedwyborcza atmosfera. Że wszystkie partie, te największe i najmniejsze, przygotowują się do przyszłej jesieni

Jarosław Gowin

Rozmówca WP uznał fakt, iż 41 proc. elektoratu PiS nie wierzy w przedłużenie rządów tej partii, za "realistyczną ocenę sytuacji". Stwierdził przy tym, że "wszystko zależy od tego, czy opozycja będzie w stanie przezwyciężyć partykularyzmy".

Skrytykował także forsowany m.in. przez lidera PO Donalda Tuska "mało prawdopodobny pomysł jednej, wspólnej listy opozycji". Przewidywał jednocześnie, że tematami dominującymi w przyszłorocznej kampanii wyborczej będą "drożyzna i bezpieczeństwo". - Inflacja jest w całej Europie, ale nie tak wysoka jak u nas - ocenił, dodając, że to znak, że mają na nią wpływ "czynniki krajowe".

RadioZET.pl/wp.pl

C