Zamknij

Rzeczniczka SLD komentuje śmierć sędziego TK. Prawica oburzona: „podłość”

20.01.2020 09:26
Anna Maria Żukowska
fot. Piotr Molecki/East News

Anna Maria Żukowska komentując na Twitterze śmierć sędziego TK Grzegorza Jędrejka wywołała polityczną burzę. Włodzimierz Czarzasty na antenie Polsat News bronił rzeczniczki SLD. - Jestem pewien, że Anna Maria Żukowska nie miała nic złego na myśli - powiedział wicemarszałek Sejmu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Anna Maria Żukowska skomentowała w niedzielę na Twitterze informację o śmierci Jędrejka. Rzeczniczka SLD napisała: "To wygląda na Klątwę Dublera".

Wpis wywołał oburzenie polityków partii rządzącej, m.in. europoseł PiS Patryk Jaki domaga się oddania mandatu posła przez Żukowską, a jej wpis nazywa "podłością".

''To wygląda na bolszewicki brak szacunku dla zmarłego" – ocenił senator Marek Pęk (PiS).

Poseł Stanisław Tyszka (Klub Parlamentarny Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15) napisał, że "tego typu chamstwo jest przekleństwem naszej debaty publicznej".

"Napędza wojnę polsko-polską i uniemożliwia jakąkolwiek racjonalną, propaństwową dyskusję. Pani Poseł Żukowska proszę przeprosić i skasować ten wpis" - zaapelował.

Włodzimierz Czarzasty był pytany w Polsat News o niedzielny wpis Żukowskiej. - Po pierwsze na pewno rodzinie składam kondolencje, po drugie - jeżeli chodzi o komentarze, to każdy ma swoją wrażliwość. Jestem pewien, że pani Żukowska nie miała nic złego na myśli w kontekście czy rodziny, czy osoby. Różne są skojarzenia i różne są komentarze - powiedział Czarzasty.

Odnosząc się do reakcji Patryka Jakiego, "radził" mu, "aby się tak strasznie nie unosić". - Bo pamiętam jego wypowiedzi, po których powinien tysiąc razy już podać (złożyć) mandat, już jako wiceminister i jako poseł. (...) Podłością nazywam to, co Patryk Jaki zrobił polskiemu wymiarowi w sprawiedliwości. I co? Złożył mandat? Ma to w nosie po prostu - podkreślił lider SLD.

Grzegorz Jędrejek nie żyje

Grzegorz Jędrejek zmarł w niedzielę w godzinach porannych. W 1997 r. ukończył studnia prawnicze, a w 1998 r. studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 r. uzyskał stopień doktora, a w 2011 r. obronił pracę habilitacyjną. Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003–2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Od 2005 r. był zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2012 r. był profesorem nadzwyczajnym UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

Zobacz także

W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK; ślubowanie złożył 27 lutego 2017 r. W kwietniu 2019 r. został powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

RadioZET.pl/PAP