Zamknij

Co z kandydatem opozycji na marszałka Senatu? KO: Musi być ustalony wspólnie

18.10.2019 19:18
Grzegorz Schetyna
fot. Piotr Molecki/East News

Pierwsze wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu już 12 listopada. Tymczasem opozycja, mimo większości w izbie wyższej, nie potrafi jak do tej pory porozumieć się w sprawie wyboru marszałka i prezydium.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Senat odbity z rąk PiS – wybrzmiewają przekazy medialne od pierwszego dnia po wyborach. Kandydaci spoza PiS zdobyli 52 mandaty i przy porozumieniu mogą stanowić większość w izbie wyższej. Z drugiej strony, to PiS ma najwięcej mandatów nowych senatorów (48), a w mediach pojawiły się doniesienia o próbie przekonywania senatora z PO na stronę PiS.

Zobacz także

Opozycja ma trudne zadanie. Jak podaje Jacek Czarnecki z Radia ZET, senatorowie z PO spotkali się dziś po raz pierwszy, by omawiać układ sił w nowo wybranym Senacie. Jeszcze wczoraj przeciw próbom narzucenia kandydata na marszałka (od kilku dni mówi się o kandydaturze Bogdana Borusewicza, przyp.) przez KO protestowali członkowie Lewicy i PSL. Jedno jest pewne – do jego wybrania wciąż jest daleka droga.

Zobacz także

Wypracowywanie kandydata na marszałka nie odbywa się na forum kilkudziesięciu osób. Dziś była rozmowa na temat wyzwań i zadań, by Senat stał się miejscem przejmowania władzy od PiS

Bogdan Klich, senator PO

Lider PO, Grzegorz Schetyna zapewnił, że jego partia „zrobi wszystko”, by 51 głosów w Senacie obróciło się w wielki sukces opozycji. Nie padły jednak decyzje w sprawie kandydata PO na marszałka.

To musi być ustalenie wspólne

G. Schetyna

Rozmowy przewidziano na kolejny tydzień.

RadioZET.pl/PAP