Zamknij

Schetyna o planie PiS na odwołanie Banasia: Prawne sztuczki, nie zgodzimy się

30.11.2019 15:40
Grzegorz Schetyna
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Grzegorz Schetyna zapowiada, że Platforma Obywatelska nie zgodzi się na żaden „plan B” w celu odwołania szefa NIK, Mariana Banasia. Przytoczony przez PiS pomysł zmiany ustawy, umożliwiający odwołanie Banasia większością sejmową uważa za sztuczkę prawną. „Nie zgodzimy się na żadne sztuczki prawne w tej sprawie” – zapowiedział dziś we Wrocławiu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lider PO był dopytywany o sprawę Banasia, który stał się obciążeniem dla partii rządzącej. Przywoływany przez kierownictwo PiS nie podał się do dymisji. W obecnych realiach nie można go odwołać. Po zapoznaniu się z raportem CBA do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa przez Banasia – chodzi o poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Ze strony PiS, w tym premiera Morawieckiego, padła propozycja planu B, na usunięcie Banasia z NIK. Miałaby to być specjalna ustawa o prezesie NIK, umożliwiająca odwołanie szefa Izby większością kwalifikowaną (3/5 posłów).

Zobacz także

PO nie pójdzie na "plan B". Schetyna: Prawne sztuczki PiS

Koncepcję awaryjną w PO odbierają jako sztuczkę prawną, na którą główna siła opozycji 

Żadne sztuczki do tego wystarczą i nie będziemy się na to godzić. Słyszałem o propozycji zmiany konstytucji i powiedziałem bardzo wyraźnie wczoraj: nie będziemy zmieniać konstytucji, żeby usunąć z funkcji Banasia, człowieka PiS. Chcą zmieniać ustawę, odbierać mu certyfikat to jest kompromitacja

G. Schetyna, we Wrocławiu

I podkreślił, że dla partii rządzącej wybór Banasia stał się wielką kompromitacją. 

Zobacz także

To jest taka sytuacja, w której partia zadecydowała o przeprowadzeniu, wybraniu swojego funkcjonariusza. Dostał on jedna z najważniejszych funkcji państwowych, a dzisiaj jest znakiem kompromitacji i wstydu dla partii PiS. I za to muszą odpowiedzieć

podsumował Schetyna

RadioZET.pl/PAP