Zamknij

Schetyna o ustawie dyscyplinującej sędziów: Każdy, kto założy mundur PiS…

13.12.2019 10:36
Grzegorz Schetyna
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

„Ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba”, „każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony” – tak ocenił projekt ustawy posłów PiS, dotyczący dyscyplinowania „niepokornych sędziów”, Grzegorz Schetyna, lider Koalicji Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Projekt ustawy złożyli wczoraj wieczorem posłowie PiS. To obszerna nowelizacja ustawy o ustroju sądów (też Sądu Najwyższego), ale też sądów administracyjnych, wojskowych, czy prokuratury.  

Zobacz także

Ustawa odnosi się przede wszystkim do samorządu sędziowskiego. Wyklucza – jako przedmiot obrad – sprawy polityczne, akcentujące „wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju RP”.

W PiS tłumaczą, że to odpowiedź na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który zobligował polski Sąd Najwyższy, by ten rozstrzygnął czy nowa Krajowa Rada Sądownictwa i powołana za rządów PiS Izba Dyscyplinarna SN są organami niezależnymi. Sędziowie orzekli, że KRS nie jest organem niezależnym, a Izba Dyscyplinarna przy SN nie jest sądem.

Projekt ustawy autorstwa PiS dotyczące sądownictwa ma zapobiec anarchizacji systemu prawnego w Polsce. To odpowiedź na sytuację po wyroku TSUE i kwestionowanie prawa do orzekania sędziego

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS

Zmiany dotyczące Sądu Najwyższego zakładają m.in. poszerzenie kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

Projekt nakłada też na sędziów obowiązek poinformowania: do jakich partii należeli, w jakich stowarzyszeniach działają oraz jakim nickiem się posługują w portalach społecznościowych.

Jak zaznaczył rzecznik PiS, Sejm miałby zająć się ustawą „dyscyplinującą” sędziów w przyszłym tygodniu.

Schetyna: Ustawa łamiąca kręgosłupy

Opozycja mówi dziś głośno o kolejnym ataku władzy na sądownictwo.

Zobacz także

 Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony

Grzegorz Schetyna, na Twitterze

Schetyna odniósł się w ten sposób do innej aktywności prawnika, Marcina Matczaka. Przekazał, że prosi polityków opozycji o potraktowanie sędziów, których dotknie „aparat represji dyscyplinarnych pod rządami PiS”, niczym bohaterów.

Do zmian proponowanych przez PiS optymistycznie podchodzi natomiast Pałac Prezydencki.

Zobacz także

W projekcie PiS dot. sądownictwa widzę odwzorowanie wartości, zasad i regulacji konstytucyjnych, zgodnie z którymi sędziowie mają być apolityczni

Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta

 RadioZET.pl/PAP