Zamknij

Henryk Wujec pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

24.08.2020 13:17
Henryk Wujec
fot. Jakub Kaminski /East News

Henryk Wujec - były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz "Solidarności", więzień polityczny, polityk - został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Henryk Wujec zmarł 15 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 79 lat. Był działaczem opozycji demokratycznej, członkiem KOR, działaczem Solidarności, więźniem politycznym, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, wiceministrem rolnictwa w latach 2010-2015 i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w poniedziałek wczesnym popołudniem w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Henryk Wujec spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.

Henryk Wujec pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

W uroczystościach biorą udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także doradczyni prezydenta RP Zofia Romaszewska. Po liturgii ciało Henryka Wujca spocznie na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uczestnicy pogrzebu zostali poproszeni przez rodzinę, aby zamiast kwiatów wesprzeć poszkodowanych w protestach na Białorusi.

Henryk Wujec nie żyje. Były polityk i działacz opozycji w PRL miał 79 lat

Decyzję Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie Henryka Wujca odczytała doradca prezydenta Zofia Romaszewska.

Zobacz także

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

RadioZET.pl/PAP