Zamknij

Nowi patroni ulic w Białymstoku i Żyrardowie. IPN chce edukować radnych

04.11.2019 15:42
Jarosław Szarek IPN
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Radni Białegostoku i Żyrardowa, którzy byli przeciwni patronom ulic – odpowiednio Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Emila Fieldorfa "Nila" – otrzymają z IPN materiały edukacyjne – powiedział dyrektor Instytutu, Jarosław Szarek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IPN nie odpuszcza w sprawie „utraconych” patronów ulic w Białymstoku i Żyrardowie. Odpowiedzialne za tę kwestię rady miejskie uznały w swej większości, że powinny nosić innych patronów.

Zobacz także

Białostoccy radni zagłosowali niedawno za zmianą nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Podlaską. Z kolei samorząd Żyrardowa zadecydował o przywróceniu nazwy ulicy Jedności Robotniczej. Wcześniej nosiła nazwę słynnego lidera Kedywu, gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

W sprawie wypowiedział się dziś szef IPN.

Zobacz także

To budzi nasz zdecydowany sprzeciw. Do radnych Białegostoku i Żyrardowa, którzy byli przeciwni uhonorowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" nazwami ulic, prześlemy jeszcze dziś materiały edukacyjne

Jarosław Szarek, dyrektor IPN

I porównał zdejmowanie żołnierzy wyklętych do argumentów propagandy komunistycznej z lat 40. i 50.

To ludzie, którym zawdzięczamy naszą niepodległość. Mija 30 lat od odzyskania wolnej i niepodległej Polski. Po tych latach musimy bronić nadal naszych bohaterów

prezes IPN

Kolegium IPN uznało zdjęcie patronów za „działanie niegodne i uwłaczające czci, którą powinniśmy otaczać polskich bohaterów”.

RadioZET.pl/PAP/IPN