Zamknij

Igor Tuleya po wyroku TSUE: "Będę domagał się dopuszczenia do pracy"

15.07.2021 16:52
Igor Tuleya domaga się powrotu do pracy po wyroku TSUE
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

- Stawię się w sądzie i będę się domagał dopuszczenia mnie do służby sędziowskiej - mówi Radiu ZET sędzia Igor Tuleya w związku ze środowym postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE orzekł, że Polska ma natychmiast zawiesić Izbę Dyscyplinarną, która zajmowała się m.in. sprawą sędziego Tulei.

Igor Tuleya zareagował natychmiast po wyroku TSUE. - Fizycznie nie mogłem dziś tego zrobić, natomiast wysłałem e-mail do Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie z prośbą o dopuszczenie mnie do orzekania w związku z postanowieniem TSUE - mówi sędzia Igor Tuleya w rozmowie z reporterem Radia ZET Maciejem Sztykielem.

- Z uwagi na to, że nie mogłem się stawić dziś, ani jutro, poprosiłem o udzielenie mi urlopu. Po dotarciu do Warszawy, w poniedziałek, natychmiast stawię się w sądzie i będę domagał się dopuszczenia do orzekania. Poproszę przełożonych, aby uszanowali orzeczenia sądów europejskich. Aby po prostu przestrzegali prawa - mówi sędzia Tuleya Radiu ZET.

Igor Tuleya domaga się powrotu do pracy w sądzie po wyroku TSUE

W listopadzie ub.roku powołana za rządów PiS Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, na wniosek prokuratury, uchyliła sędziemu Igorowi Tulei immunitet. Sędzia nie stawiał się przed Izbą Dyscyplinarną, bo, jak mówił, zgodnie z wcześniejszym orzeczeniem TSUE nie jest ona sądem. Wiosną ID SN nie wyraziła jednak zgody na przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie sędziego Igora Tulei, o co wnioskowała prokuratura.

RadioZET.pl/oprac. BCh