Zamknij

Zandberg chce obniżyć posłom pensje. Zarabiają za dużo?

07.11.2019 17:49
Adrian Zandberg
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ile zarabia poseł w Sejmie? Zdaniem Adriana Zandberga, zdecydowanie za dużo. I to właśnie polityk Lewicy Razem chce zmienić.

Adrian Zandberg w rozmowie z „Faktem” przekonuje, że poselskie pensje są za wysokie i proponuje, by były one ściślej związane z pensją minimalną. Lider Razem chciałby obniżyć je do jej trzykrotności.

Przypominajmy, że pensja minimalna wynosi obecnie 2250 zł brutto, a więc zamiast 8016 zł brutto, które trafia teraz na konta parlamentarzystów (nie licząc diety stanowiącej 25 proc. uposażenia, czyli ponad 2 tys. zł), zgodnie z propozycją Zandberga, byłoby to 6750 zł brutto. To około 4800 zł na rękę - mniej więcej 850 złotych mniej.

Nie jest tak, że chcemy kolegom posłom uprzykrzyć życie. Chodzi o czytelny mechanizm, żeby posłowie czuli, jaki efekt mają ich decyzje dla tych, którzy zarabiają najmniej

– tłumaczy Faktowi Adrian Zandberg i zapowiada, że w tej sprawie będzie negocjował z partią Jarosława Kaczyńskiego. „PiS mówi: »jesteśmy prospołeczni«. No to my mówimy: »sprawdzam«. Jeżeli jesteście, to poprzyjcie nasze ustawy” – dodaje. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt