Ciąg dalszy afery hejterskiej: Iustitia idzie do prokuratury, Ziobro odpowiada

04.10.2019 14:11
Zbigniew Ziobro
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Stowarzyszenie sędziowskie Iustitia zawiadomiło prokuraturę w sprawie afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sędziowie piszą o działaniu w resorcie grupy przestępczej, ale też w KRS i innych urzędach państwowych. Zwierzchnik prokuratorów i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odpowiada, że to Iustitia odpowiada „za mowę nienawiści i obronę patologii w polskim sądownictwie”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ciąg dalszy afery hejterskiej. Po ujawnieniu zorganizowanego hejtu w stronę sędziów Iustitii, do dymisji podał się wiceminister sprawiedliwości, Łukasz Piebiak. Prezes stowarzyszenia, sędzia Krystian Markiewicz, już wcześniej pozwał m.in. Skarb Państwa za „szerzenie zorganizowanej nienawiści wobec niego i środowiska sędziowskiego”.

Kolejne zawiadomienie wpłynęło dziś do Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Jak czytamy na stronie, „zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” skierował zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dotyczące działania grupy przestępczej osób z Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Sądownictwa i innych urzędów państwowych. Iustitia apeluje do wszystkich pokrzywdzonych o zgłaszanie się do prokuratury i dołączanie do zawiadomienia” - czytamy.

Iustitia powołuje się na doniesienia mediów i „własne obserwacje”. Pisze o nękaniu sędziów przez „zorganizowaną grupę przestępczą, która wynosiła poufne informacje z resortu”

Zobacz także

Zbigniew Ziobro komentuje kolejny pozew. „Wpisuje się w narrację opozycji”

Na skutek afery hejterskiej opozycja domagała się natychmiastowej dymisji Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny stwierdził, że działania Iustitii wpisują się w narrację opozycji. W jego opinii to szef Iustitii jest odpowiedzialny za mowę nienawiści i obronę patologii w polskim sądownictwie.

Zobacz także

Wczoraj powiedziałem, że pan prezes Iustitii powinien w pierwszej kolejności ten pozew skierować wobec samego siebie, ponieważ jest osobą odpowiedzialną za obronę systemowej patologii w polskim sądownictwie oraz jest osobą odpowiedzialną za mowę nienawiści. Za inwektywy, wyzwiska, jakie jego koledzy, jego środowisko, przez cztery lata kierowali pod adresem sędziów, którzy zdecydowali się współpracować z demokratycznie wybraną władzą

Zbigniew Ziobro, cytowany przez PAP

Minister stwierdził, że pozew jest próbą wciągnięcia go w sędziowską wojenkę. Co do aranżowania hejtu przez podległego mu Łukasza Piebiaka odparł, że jako minister sprawiedliwości nie ma prawa kontrolować prywatnych telefonów i prywatnych rozmów pracowników.

Kiedy dowiedziałem się, że doszło do tych zachowań po stronie niektórych sędziów, którzy ze mną współpracują, to ja wyciągnąłem natychmiast konsekwencje, odwołując osoby, które takie zachowania popełniły

Z. Ziobro

RadioZET.pl/PAP