Zamknij

Izabella Sierakowska nie żyje. Była posłanka SLD zmarła po długiej chorobie

31.03.2021 10:21

Nie żyje Izabella Sierakowska, była posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zmarła mając 74 lata, po długiej i ciężkiej chorobie – przekazał PAP syn byłej parlamentarzystki.

Izabela Sierakowska nie żyje
fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER

Izabella Sierakowska nie żyje. Była posłanka SLD i Socjaldemokracji Polskiej zmarła w wieku 74 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o jej śmierci przekazał syn Sierakowskiej.

"Niestety to prawda, zmarła dzisiaj nad ranem" - powiedział w środę syn byłej posłanki z lewicy, cytowany przez PAP.

Izabella Sierakowska nie żyje. Była posłanka SLD miała 74 lata

Izabella Sierakowska była posłanką od pierwszej kadencji parlamentu w 1989 roku (wówczas w PZPR) do 2005 roku, zasiadała również w Sejmie PRL X kadencji. Była współprzewodniczącą SdRP, a w SLD zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 r. odeszła do Socjaldemokracji Polskiej.

Lewica wspomina Sierakowską

Byłą parlamentarzystkę SLD żegnają w sieci starsi i młodsi posłowie polskiej lewicy. Były premier, a obecnie europoseł Leszek Miller we wpisie na Twitterze podkreślił, że Sierakowska była "odważną, wspaniałą kobietą polskiej lewicy". Z kolei lider Wiosny Robert Biedroń wspomniał o odwadze i energii Sierakowskiej. "Dzieliła się tym z tymi, którzy tego potrzebowali: dyskryminowanymi, zapomnianymi, potrzebującymi... Dziękuję" - napisał w sieci europoseł Biedroń.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska przypomniała natomiast, że to Sierakowska była współtwórczynią ustawy liberalizującej przepisy dot. przerywania ciąży, która weszła w życie w 1996 r. "Polityczka, feministka, wypowiedziała znamienne słowa o Kościele: Trzeba bić na alarm, po zniszczeniu jednej dyktatury zaczyna nam grozić druga" - napisała Żukowska.

RadioZET.pl/PAP/Twitter