Zamknij

Kantar: Jaśkowiak lepszy od Dudy. Na razie wśród tych, którzy go rozpoznają

08.12.2019 10:49
Jacek Jaśkowiak
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Zaskakujący sondaż Kantara. Choć do wyborów prezydenckich zostało jeszcze pół roku, a opozycja wciąż czeka na wyłonienie kandydatów, okazuje się, że urzędujący prezydent jest w zasięgu konkurentów. Przed szansą stoi Jacek Jaśkowiak, dziś prezydent Poznania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sondaż Kantar został przeprowadzony jeszcze przed wczorajszymi prawyborami w Platformie Obywatelskiej. O kandydowanie na prezydenta Polski walczą Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Jacek Jaśkowiak. W mediach wybrzmiewają komentarze po wczorajszym starciu. Pragmatycy i zwolennicy porozumienia chwalą Kidawę-Błońską, wyborcy oczekujący konkretnych rozwiązań, m. in. w sprawach światopoglądowych, utożsamiają się z prezydentem Poznania.

Zobacz także

Choć Jacek Jaśkowiak wciąż nie jest rozpoznawalny poza Wielkopolską, nie pozostaje bez szans w walce o prezydenturę. Dowodzi tego ostatni sondaż Kantara, na który powołał się sam Jaśkowiak.

Pierwsza tura wypada wciąż nie po myśli kandydatów PO. Zarówno Kidawa-Błońska jak i Jaśkowiak zdobyliby niemal tyle głosów co Andrzej Duda (43 proc.), ale gdyby liczono ich… razem (odpowiednio, 28 i 16 proc.).

Kantar wziął jednak pod uwagę rozpoznawalność Jacka Jaśkowiaka, dla którego przygotował sondaż wśród kojarzących go mieszkańców Wielkopolski. W tym rozdaniu mamy wielką niespodziankę w II turze.

Jaśkowiak dystansuje Dudę... wśród mieszkańców Wielkopolski

Zakładając, że znamy obu kandydatów, Jacek Jaśkowiak wygrywa z Andrzejem Dudą 48 do 47 proc. Biorąc pod uwagę, że pięć lat temu obecny prezydent był właśnie na etapie budowania swojej rozpoznawalności w terenie, jest to istotny argument.

Decyzja w sprawie kandydata PO na prezydenta Polski zapadnie 14 grudnia.

RadioZET.pl/Kantar