Zamknij

Kurski wraca na fotel prezesa TVP? Zarządzono głosowanie

21.05.2020 15:07
Jacek Kurski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Jacek Kurski ma wrócić do zarządu TVP. Głosowanie nad jego przywróceniem ma się odbyć w ciągu dwóch dni. Czy to oznacza powrót na fotel prezesa? Wiele na to wskazuje.

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził w czwartek głosowanie korespondencyjne nad przywróceniem Jacka Kurskiego do zarządu Telewizji Polskiej – podał portal Wirtualnemedia.pl i „Gazeta Wyborcza”. „Poparcie tej kandydatury zależy od głosów trojga członków RMN powołanych przez PiS: byłego posła Krzysztofa Czabańskiego, posłanki Joanny Lichockiej i europosłanki Elżbiety Kruk. W radzie są jeszcze Juliusz Braun (z rekomendacji PO) i Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukiz ’15)” – zaznacza portal Wirtualnemedia.pl.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Czabański na głosowanie dał członkom RMN dwa dni. Głosować mają też nad powiększeniem zarządu. Aktualnie zasiadają tam trzy osoby, a mają zasiadać cztery.

Kurski znów prezesem TVP?

Przypomnijmy, jak to się stało, że Kurski nie zasiada już w fotelu prezesa TVP. Prezesem był od stycznia 2016 roku. Został odwołany ponad dwa miesiące temu, w marcu, gdy PiS przyznawało mediom publicznym 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Odejście Kurskiego było warunkiem podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę kontrowersyjnej ustawy. Kurski stracił więc stanowisko, a Duda mógł z czystym sumieniem podpisać ustawę o prawie 2 mld dla TVP, co sam uzasadniał potem troską o "byt rodzin pracowników telewizji" i funkcjonowanie ośrodków regionalnych. Ale Kurski i tak nie odszedł z TVP. Wrócił na Woronicza - jako doradca zarządu.

Obowiązki prezesa przejął z kolei tymczasowo Maciej Łopiński z rady nadzorczej TVP. Tymczasowo – czyli zgodnie z prawem na trzy miesiące. Termin upływa więc w czerwcu, co w praktyce otworzyłoby drogę do prezesury Jackowi Kurskiemu.

O tym, że Kurski wróci na swoje dawne stanowisku mówiło się zresztą od dawna. Wkrótce po jego odwołaniu pojawiły się spekulacje, że był to tylko chwilowy, wizerunkowy zabieg PiS. Wskazywano, że Kurski już po wyborach prezydenckich mógłby wrócić do TVP właśnie jako prezes.

Zobacz także

RadioZET.plWirtualnemedia.pl/Gazeta Wyborcza