Zamknij

PiS przymierza się do zakazania aborcji eugenicznej. "Tak jakbyśmy chcieli"

10.10.2019 11:40
Jacek Sasin
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

PiS chce zakazania aborcji eugenicznej. Jak powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wicepremier Jacek Sasin, rządzący czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, by mieć silniejszą gwarancję niż zapis w ustawie, którą "można zmienić z dnia na dzień".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Aborcja eugeniczna, czyli przerwanie ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu, jest w polskim prawie dozwolona. PiS chce, by wyjątek w ustawie aborcyjnej został usunięty. Rządzący chcą mieć silniejszą podpórkę niż samo wykreślenie z ustawy.

Zobacz także

Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ ustawowe zagwarantowanie tej kwestii będzie dużo słabszą gwarancją, że ta sprawa zostanie raz na zawsze rozwiązana tak, jak byśmy chcieli – żeby aborcja eugeniczna była niemożliwa

wicepremier Jacek Sasin, w „Naszym Dzienniku”

 Sasin przyznał, że PiS jest zdeterminowane, by mieć „konstytucyjnego zabezpieczenie” niż zapis w ustawie, którą „można zmienić z dnia na dzień”. Wspomniane działanie podyktowane jest obawą przed możliwymi rządami lewicy w przyszłości.

Jeśli do władzy doszłyby szeroko rozumiane środowiska lewicowe, to mogłyby one po wyborach spowodować, że zostanie dopuszczona tzw. aborcja na życzenie. Dlatego wybraliśmy drogę uzyskania gwarancji konstytucyjnych, żeby to uniemożliwić

J. Sasin

RadioZET.pl/PAP/Nasz Dziennik