Zamknij

Jacek Sasin zapowiada: Nie będzie mnożenia programów społecznych

18.06.2019 07:58
Jacek Sasin zapowiada: Nie będzie mnożenia programów społecznych
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

– Pochwała dla programów socjalnych rządu, ale z zastrzeżeniem, że nie można ich mnożyć w nieskończoność – przekonuje dziś na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wicepremier Jacek Sasin. Czy to oznacza, że po rozszerzeniu 500 plus na pierwsze lub jedyne dzieci skończą się transfery socjalne?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jacek Sasin wspomniał, że koszty „polityki wspierającej obywateli”, po uwzględnieniu ubytków w dochodach państwa, wynoszą dziś ok. 50 miliardów złotych rocznie. Stwierdził też, że Polska może sobie dziś pozwolić na taką politykę, nawet w obliczu spowolnienia gospodarczego.

Mamy pewność, że w najbliższym czasie dochody budżetowe będą rosnąć. Widzimy wzrost konsumpcji i wzrost wydatków inwestycyjnych. Radzę nie słuchać tzw. ekspertów opozycji. Jeden z nich – pan Rzońca, główny ekonomiczny ekspert PO – wieszczył deficyt na poziomie 100 mld zł, jeśli wprowadzimy program 500 plus. Deficyt jest 10 razy niższy, a dziesiątki miliardów złotych płyną do polskich rodzin.

Jacek Sasin, dla "DGP"

Wicepremier wspomniał, że rząd ma w zanadrzu jeszcze jeden ważny program socjalny. To 500 plus dla niepełnosprawnych. O inicjatywie było głośno jesienią 2018 roku, przed wyborami samorządowymi. Wszystko wskazuje, że rządzący spełnią ten postulat jeszcze w tym roku.

Pozostały pewne kwestie do wykonania, np. zapowiedź 500+ dla niepełnosprawnych. Chcemy, aby ten program zaczął obowiązywać jesienią tego roku. Ustaliliśmy zasady, do kogo mają trafić te środki. W ciągu tygodnia ministerstwo rodziny przygotuje projekt.

Jacek Sasin

Wicepremier zapewnił, że sprawa jest już omówiona z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożeną Borys-Szopą. Program miałby pochłaniać ok. 3 mld zł rocznie z budżetu państwa, ale też nowego źródła dochodu. Połowę tej kwoty „sfinansowałby” podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Niedawno Polska wygrała batalię prawną w tej sprawie z Komisją Europejską.

Jacek Sasin zaznaczył jednak, że szczytne i ambitne w założeniu programy socjalne nie będą tworzone w nieskończoność.

Nie oznacza to, że można mnożyć równie ambitne programy społeczne w nieskończoność. W tej chwili osiągnęliśmy poziom wydatków na nie, który jest w mojej ocenie dość zadowalający.

Jacek Sasin

W dalszej części rozmowy polityk wspomniał o inwestycjach rządu w twardą infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych i starszych „Dostępność plus”.

– Będziemy tu korzystać z funduszy europejskich. Skupiamy się teraz właśnie na takich działaniach, np. wyobrażam sobie rozbudowanie programu opieki nad seniorami – mamy bowiem społeczeństwo, które się starzeje – mówił wicepremier.

RadioZET.pl/DGP