Zamknij

Jacek Siewiera ma zostać nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

05.10.2022 16:44

Jacek Siewiera ma objąć funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta. 10 października prezydent Andrzej Duda odwoła z tego stanowiska Pawła Solocha.

jacek siewiera
fot. Kancelaria Prezydenta

Jacek Siewiera ma zostać nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Siewiera jest oficerem, lekarzem, prawnikiem, założycielem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM). Od czerwca tego roku pełni funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta przekazała, że z dniem 10 października 2022 roku Andrzej Duda odwoła ministra Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz szefa BBN. Soloch zostanie powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta.

Jacek Siewiera był szefem wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu 2020 roku, w okresie nasilenia epidemii COVID-19 przebywała w Chicago w USA. Kpt. Siewiera wcześniej był szefem takiej samej misji we włoskiej Lombardii. Obie misje miały na celu wymianę doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią.

Jacek Siewiera ma zostać nowym szefem BBN

W 2019 roku Siewiera został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Zasługi za Dzielność za uratowanie ludzkiego życia w przeprowadzonej w komorze hiperbarycznej wielogodzinnej operacji, podczas której zaryzykował własnym życiem. Prezydent Duda, wręczając wówczas odznaczenie, mówił: - Pana doktora odznaczyłem dzisiaj krzyżem za dzielność; za coś, co miało miejsce prawdopodobnie pierwszy raz w dziejach światowej medycyny. Za coś, co miało fundamentalne znaczenie nie tylko dlatego, że uratowało życie pacjentowi, pilotowi (…) ale przede wszystkim dlatego, że pan doktor porucznik Jacek Siewiera zaryzykował własne życie, by uratować pacjenta, żołnierza.

Jak wyjaśniał prezydent, "lekarz z pełną świadomością ogromnego ryzyka, (…) spędził z chorym w komorze hiperbarycznej przy ciśnieniu na poziomie 18 metrów zanurzenia, prawie pięć godzin". - Tam miała miejsce sytuacja absolutnie ekstremalna, u chorego po czwartej godzinie wystąpiła niewydolność oddechowo-krążeniowa. Lekarz zdjął swój aparat oddechowy, de facto przerwał dekompresję, po to, by ratować pacjentowi życie – wskazał Andrzej Duda.

Jako pierwszy informację o tym, że Siewiera ma objąć funkcję szefa BBN, podał portal defence24.pl.

RadioZET.pl/ Sylwia Dąbkowska-Pożyczka (PAP)