Zamknij

Jadwiga Emilewicz odchodzi z Porozumienia. "Nie zgadzałam się z Gowinem"

Magdalena Kulej
26.09.2020 08:13
Jadwiga Emilewicz.
fot. PAP/Tomasz Gzell

Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia. Pozostaję w klubie PiS i będę wspierać Zjednoczoną Prawicę – przekazała w sobotę wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz o odejściu z Porozumienia poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Jak sama przyznała, w ostatnich miesiącach nie zgadzała się z decyzjami Jarosława Gowina- W bardzo poważnych kryzysach ostatnich miesięcy, które istotnie zagroziły trwaniu Zjednoczonej Prawicy, znaleźliśmy się z szefem Porozumienia po przeciwnych stronach sporu. Nie jest to kwestia przypadku, ale zasadniczych różnic w rozumieniu politycznych celów i metod – argumentowała Emilewicz.

- Z Jarosławem Gowinem nie zgadzałam się ani w maju, kiedy wewnątrzkoalicyjny spór o termin wyborów postanowił on przenieść na forum publiczne. Ani w tej chwili, kiedy, w krytycznym dla prawicy głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt, podjął decyzję o wstrzymaniu się od głosu, ponownie ryzykując stabilność i istnienie koalicji - podkreślała.

Zobacz także

Jadwiga Emilewicz odchodzi z Porozumienia Gowina

Jak mówiła wicepremier, "w związku z ustaleniami liderów, na każdą z partii koalicyjnych przypadnie po jednym resorcie, a – jak wiadomo – do rządu postanowił wrócić Jarosław Gowin, zatem wkrótce skończy się moja misja". Jednocześnie podkreślała, że opuszczenie Porozumienie było dla niej bardzo trudną decyzją. - To Jarosław Gowin wprowadzał mnie do polityki, a partię razem zakładaliśmy i tworzyliśmy przez lata. Jednak, wśród wszystkich dostępnych możliwości, ta wydaje się najuczciwszą - mówiła.

- W ubiegłym roku zostałam wybrana na posłankę z Poznania, mam zobowiązania wobec swoich wyborców. W najbliższym czasie przedstawię bilans swojej rocznej aktywności w Poznaniu oraz dalsze plany dla regionu. W swojej pracy parlamentarnej będę też wspierać rządowe projekty. Zamierzam wspierać rząd w realizacji czekających nas, trudnych reform, które pozwolą Polsce wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Jednocześnie będę nadal bardzo dobrze życzyć Porozumieniu – partii, którą miałam zaszczyt zakładać i współtworzyć - tłumaczyła Emilewicz. Wicepremier dodała, że będzie posłanką bezpartyjną w klubie PiS.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP