Zamknij

Syn Mariana Banasia pozwał TVN. Jakub Banaś żąda przeprosin

24.10.2019 17:10
Marian Banaś
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Jakub Banaś, syn prezesa Najwyższej Izby Kontroli, złożył w czwartek do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN. Pozew jest reakcją na reportaż "Superwizjera".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jakub Banaś, syn prezesa Najwyższej Izby Kontroli, żąda od stacji TVN ''przeprosin oraz usunięcia wszelkich naruszeń prawa rozumianych w kontekście tej sprawy jako bezprawne wykorzystanie wizerunku". 

Pełnomocnik Jakuba Banasia - radca prawny Paweł Doniec, w oświadczeniu przesłanym w czwartek Polskiej Agencji Prasowej podkreślił, że pozew syna Mariana Banasia jest reakcją na zawartość reportażu Bertolda Kittela pod tytułem "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Pozew syna szefa Najwyższej Izby Kontroli nie zawiera żądań finansowych.

Na początku października również szef NIK Marian Banaś złożył pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN i autorowi reportażu. Prezes NIK domaga się sprostowania, przeprosin i wpłaty na cel społeczny.

"Pancerny Marian i pokoje na godziny"

W materiale wyemitowanym 21 września "Superwizjer" TVN poinformował, że były minister finansów i szef Służby Celnej zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy. Mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami. Jak informował "Superwizjer", Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, w której mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny. Wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych nieruchomości miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Po publikacji materiału "Superwizjera" szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w reportażu hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". W konsekwencji pozwał do sądu TVN SA i autora materiału.

Zobacz także

Natomiast pod koniec września Marian Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych, które zostało wszczęte w połowie kwietnia br.

Marian Banaś. Wyniki kontroli CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało 16 października, że zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA.

Zobacz także

16 października prezes NIK w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że tego dnia zakończył urlop bezpłatny i w ubiegły czwartek - 17 października - przystąpił do wykonywania obowiązków w Najwyższej Izbie Kontroli.

RadioZET.pl/PAP