Zamknij

Totalny chaos na prawicy. Kukiz wystawił Jakubiaka i Liroya. Chce koalicji z PSL

07.06.2019 17:00
Totalny chaos na prawicy. Kukiz wystawił Jakubiaka i Liroya. Chce koalicji z PSL
fot. PAP

Posłowie Marek Jakubiak i Piotr Liroy-Marzec, niedawni kandydaci Konfederacji do Parlamentu Europejskiego, podpisali w piątek wspólną deklarację dotyczącą założeń programowych, do których realizacji chcą dążyć. Jak zapewniają, miał do nich dołączyć Paweł Kukiz, ale w ostatniej chwili zmienił zdanie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Konfederacja KORWiN Liroy Braun Narodowcy przechodzi ostatnio trudne chwile. Po ogłoszeniu wyników exit poll w wyborczy wieczór, w sztabie konfederatów zapanowała euforia. Pierwszy sondaż gwarantował im przekroczenie progu i kilka mandatów w Parlamencie Europejskim. Po przeliczeniu głosów okazało się jednak, że formacja uzyskała 4,55 proc. i swoich przedstawicieli do Brukseli ostatecznie nie wyśle.

Zobacz także

Konfederaci nie poddają się i apelują do Pawła Kukiza o przyłączenie się do tworzonego przez nich projektu. Kukiz miał ich jednak poinformować, że aktualnie jest zainteresowany koalicją z Polskim Stronnictwem Ludowym, które opuściło niedawno Koalicję Europejską.

W Sejmie miała się odbyć wspólna konferencja lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z członkami powołanej na wybory do Parlamentu Europejskiego Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy: Markiem Jakubiakiem (Federacja dla Rzeczypospolitej) i Piotrem Liroyem-Marcem (Skuteczni), którzy obecnie tworzą Federację Jakubiak-Liroy.

Zobacz także

Biuro prasowe Kukiz'15 godzinę przed rozpoczęciem konferencji poinformowało o jej odwołaniu, choć konferencja ostatecznie się odbyła, ale już bez udziału Kukiza.

Kukiz rozmawia z PSL

"Paweł (Kukiz) dzisiaj powiedział nam oficjalnie, że on czeka na decyzję PSL. Nie sądzę, żeby ktokolwiek w Konfederacji zgodził się na to, żeby PSL szedł z nami wspólnie na wybory" - powiedział Liroy-Marzec.

Paweł, od ciebie wymaga się tego, żebyś wreszcie założył spodnie i stał się liderem za jakiego się uważasz.

Piotr Liroy-Marzec

Do perspektywy powstania koalicji Kukiza z PSL odniósł się także poseł Robert Winnicki. Mimo, że drogi Ruchu Narodowego i Kuziz’15 rozeszły się kilka lat temu, byłbym ostrożny w podawaniu jako pewnika, że chcą iść razem z PSL – napisał Winnicki na Twitterze.

– Nie wyobrażam sobie startu Pawła Kukiza z partią będącą wręcz uosobieniem systemu partyjnego III RP. Zaprzeczyłby wszystkiemu co do tej pory robił w polityce – dodał poseł.

Jakubiak kontra Korwin-Mikke

Wpisy w mediach społecznościowych wskazują, że w Konfederacji KORWiN Liroy Braun Narodowcy także panują napięte relacje.

Zobacz także

- Po namyśle, skoro WCzc. Paweł Kukiz idzie w kierunku Dkracji i to Bezpośredniej, to jednak proponuję Mu bardziej szczerych dkratów- np. WCzc. Władysława Kosiniaka-Kamysza, w ostateczności WCzc. Marka Jakubiaka… — napisał na Twitterze Janusz Korwin-Mikke.

- Prosiłem Pana Janusza Korwin-Mikkego, aby wzajemne animozje, Pan sam rozwiązał dla dobra sprawy. Nie daję wiary, że to Pan napisał, obrażając mnie wprost. Jestem demokratą, ale szanuję Pański stosunek do Monarchii absolutnej, choć się z nim absolutnie nie zgadzam — odpowiedział Marek Jakubiak.

RadioZET.pl/Twitter/PAP