Zamknij

Minuta ciszy w Sejmie dla Jana Lityńskiego. Wznowiono poszukiwania jego ciała

24.02.2021 12:29
Sejm
fot. PAP

Jan Lityński utonął w niedzielę, ratując swojego psa, który wpadł do rzeki. Od kilku dni trwają poszukiwania ciała byłego posła oraz opozycjonisty z czasów PRL. Tymczasem w Sejmie uczczono pamięć o nim minutą ciszy. 

Jan Lityński podczas niedzielnego spaceru wałem przeciwpowodziowym wzdłuż Narwi w Pułtusku (woj. mazowieckie) wszedł do rzeki, chcąc uratować psa, pod którym załamał się lód. Według relacji żony, która była świadkiem zdarzenia, mężczyzna utonął. Lityński w styczniu skończył 75 lat. 

Jan Lityński nie żyje. Wznowiono poszukiwania jego ciała

Jak poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku mł. asp. Anna Kowalczyk, poszukiwania wznowiono w środę o godz. 8 rano.

Policjanci koncentrują swoje działania głównie na przeszukiwaniu terenu wzdłuż linii brzegowej Narwi. Inne służby prowadzą poszukiwania na rzece

mł. asp. Anna Kowalczyk, KPP Pułtusk

W akcji uczestniczą także strażacy i przedstawiciele innych służb: m.in. Straży Leśnej, patrol WOPR-u. W poszukiwaniach wykorzystywane są również m.in. drony. Kowalczyk zaznaczyła, że akcja będzie trwała do zmroku. Jeśli poszukiwania nie przyniosą rezultatów, mają zostać wznowione w czwartek rano. 

- Temperatura jest teraz dodatnia, lód topnieje, więc będzie łatwiej prowadzić działania poszukiwawcze – dodała rzeczniczka. Przypomnijmy, że we wtorek Polsat News informował, iż służby wyłowiły z rzeki kaszkiet należący do Lityńskiego. 

Jan Lityński nie żyje. Sejm uczcił pamięć o nim minutą ciszy

Jan Lityński był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik i programista komputerowy. W 1976 r. był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. W 1977 r. był współredaktorem "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Należał do KSS "KOR", był współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ "Solidarność". Był autorem uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 był posłem na Sejm. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. W latach 2010–2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Sejm rozpoczął środowe obrady od uczczenia minutą ciszy pamięci Lityńskiego:

RadioZET.pl/PAP