Śpiewak nie wystartuje w wyborach. "Wiosna i Razem to klienci Czarzastego"

16.08.2019 08:06
Jan Śpiewak
fot. Piotr Molecki/East News

Nie wystartuję w najbliższych wyborach parlamentarnych. Nie wyobrażam sobie startu pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej - powiedział PAP warszawski aktywista Jan Śpiewak. Jak dodał, w wyborach nie weźmie też udziału "praktycznie nikt" ze środowiska ruchów miejskich.

Lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i współtwórca skupiającej progresywnych samorządowców i przedstawicieli ruchów miejskich z całej Polski inicjatywy Energia Miast ocenił  w rozmowie z PAP, że w przyszłości ruchy miejskie "muszą wejść do polityki ogólnokrajowej", ponieważ jest to warunek realnego wpływu także na poziomie lokalnym. Jego zdaniem mogłyby one znaleźć wspólny język m.in. z tymi działaczami Wiosny czy Razem, którzy nie wyobrażają sobie działania po wyborach w ramach SLD. 

Wiosna i Razem jako przystawki SLD?

W opinii Śpiewaka, lewicowe przymierze to tak naprawdę "reinkarnacja" i "transplantacja twarzy" SLD, a "Wiosna i Razem zostały właściwie zlikwidowane, sprowadzone do roli przystawek bez żadnej podmiotowości".

- To niestety nie są dzisiaj partnerzy, ale klienci Czarzastego. Trudno uwierzyć, że SLD sama z siebie nagle zmieni się o 180 stopni, zacznie występować po stronie słabszych i po stronie środowiska naturalnego, skoro przez ostatnie dekady prowadziła neoliberalną politykę i programowo było jej bliżej do Korwina niż do Razem - stwierdził aktywista.

Zobacz także

- Myślałem, że będziemy rozmawiać o szerokiej progresywnej liście, a nie operacji transplantacji twarzy SLD. A ja startu pod nazwą SLD sobie nie wyobrażam. Poza wszystkim innym - rodzice by mnie chyba wydziedziczyli - dodał. 

Jan Śpiewak nie wystartuje w wyborach

Śpiewak potwierdza, że pojawił się wątek jego ew. startu w wyborach, ale propozycja dotyczyła tylko jego osoby, a rozmowy z kierownictwem lewicowej koalicji były od początku pozorowane. - Niestety do rozmów z ruchami miejskimi nie doszło, to było blokowane, chciano rozmawiać tylko ze mną w pojedynkę i starano się nas rozgrywać

Zobacz także

- Doszło do dwóch spotkań po 20 minut. Przedstawiliśmy przedstawicielom Lewicy - a właściwie SLD, bo Lewicy już nie ma - nasz program, nasze 21 tez. Powiedzieliśmy, że jako ruchy miejskie skupione m.in. w Energii Miast reprezentujemy prawie 200 tysięcy wyborców z wyborów samorządowych i jesteśmy zainteresowani startem w wyborach - dodał. 

Jan Śpiewak to działacz warszawskich ruchów miejskich znany m.in. z nagłaśniania afery reprywatyzacyjnej w stolicy. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował na prezydenta Warszawy, uzyskując trzeci wynik (2,99 proc.), za urzędującym prezydentem Rafałem Trzaskowskim (PO) i kandydatem PiS Patrykiem Jakim. Wcześniej był radnym stołecznego Śródmieścia, kierował też stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze.

RadioZET.pl/PAP