Zamknij

Tłumy na pogrzebie Jana Szyszki. „Odchodzisz jako lekarz naszej przyrody”

16.10.2019 12:18
Jan Szyszko pogrzeb
10 Zobacz galerię
fot. Piotr Molecki/East News

Jan Szyszko zmarł nagle 9 października. W środę, dokładnie tydzień po jego śmierci, w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Byłego ministra środowiska i wieloletniego posła pożegnał m.in. prezydent Andrzej Duda.

Pogrzeb Jana Szyszki rozpoczął się w środę, o godzinie 11, od mszy św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie – Starej Miłosnej. W pożegnaniu byłego ministra uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, była premier Beata Szydło, posłanka Krystyna Pawłowicz czy dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk. 

Liczni żałobnicy i poczty sztandarowe zebrali się również przed kościołem, a w tłumie widać transparent z napisem: „Dziękujemy panie profesorze Janie Szyszko, obrońco Polskiej Ziemi i Lasów”.

„Odchodzisz jako lekarz naszej przyrody” – mówił wygłaszający kazanie biskup Antoni Dydycz.

Zobacz także

Jan Szyszko odznaczony przez Andrzej Dudę

Polityka w wyjątkowy sposób pożegnał Andrzej Duda, podczas uroczystości nadając mu pośmiertnie Krzyż Komandorski z gwiazdą orderu „Odrodzenia Polski” za „wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej”.

Po mszy kondukt żałobny przejdzie na Cmentarz Rzymskokatolicki, gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Zobacz także

Jan Szyszko nie żyje

Prof. Jan Szyszko zmarł 9 października w wieku 75 lat. Był posłem PiS, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji i pięć razy stał na czele resortu środowiska.

O jego śmierci poinformował w ubiegłą środę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. „Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP” – napisał prezydent.