Zamknij

Jan Szyszko nie żyje. Polityk PiS zmarł niespodziewanie. Miał 75 lat

09.10.2019 12:42
Jan Szyszko nie żyje
fot. Łukasz Kalinowski/East News

Jan Szyszko nie żyje. Polityk PiS i były minister środowiska zmarł niespodziewanie w środę przed południem. Miał 75 lat. O śmierci poinformował w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie żyje Jan Szyszko. Minister środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego zmarł niespodziewanie w wieku 75 lat. Ostatnie dwa lata urzędowania ministra Szyszki upłynęły pod znakiem sporu z Komisją Europejską i ekologami o Puszczę Białowieską. Na stanowisku zastąpił go minister Henryk Kowalczyk.

Przyczyna śmierci polityka PiS to najprawdopodobniej zatorowość płucna – przekazał Polsat News. 

Jan Szyszko nie żyje. Andrzej Duda poinformował o śmierci polityka PiS

„Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP” – napisał Andrzej Duda na Twitterze. 

Nie żyje Jan Szyszko. Kim był? 

Jan Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Z wykształcenia był leśnikiem, ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie później przez wiele lat wykładał. Był także członkiem Polskiej Akademii Nauk. Dorobił się tytułu profesorskiego.

Szyszko w latach 80 i 90. był radnym w Starej Miłosnej, późniejszą karierę polityczną związał z prawicą. Trzykrotnie pełnił funkcję ministra środowiska: w latach 1997-99 w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005-07 w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, a także w latach 2015-18 w rządzie Beaty Szydło i częściowo Mateusza Morawieckiego.

Od 2005 roku regularnie zasiadał w Sejmie z ramienia PiS. Działalność Jana Szyszki z różnych okresów trwania na tym stanowisku często wzbudzała kontrowersje. Chodzi m.in. o decyzję z 2006 r. o budowie obwodnicy Augustowa przecinającej Dolinę Rozpudy, tzw. lex Szyszko (ustawę zwiększającą uprawienia właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa, do ich wycinania) oraz wprowadzenia masowej wycinki Puszczy Białowieskiej, która to wielokrotnie była oprotestowywana przez ekologów i obrońców środowiska.

RadioZET.pl