Zamknij

Kaczyński pożegnał Jana Szyszkę: odszedł w walce, był człowiekiem naprawy

16.10.2019 14:59
Kaczyński pożegnał Jana Szyszkę: odszedł w walce, był człowiekiem naprawy
fot. East News

– Jan Szyszko był człowiekiem naprawy Rzeczpospolitej, który zaangażował się całą siłą przez dziesięciolecia w tę naprawę ze wszystkimi tego konsekwencjami – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych Jana Szyszki.

Pogrzeb Jana Szyszki rozpoczął się w środę przed południem od mszy św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie – Starej Miłosnej. W pożegnaniu byłego ministra uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, była premier Beata Szydło, posłanka Krystyna Pawłowicz, dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk i Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał, że Jan Szyszko był człowiekiem „związanym z przyrodą”, ale także osobą o „twardych, zdecydowanych poglądach” zarówno w kwestii ochrony przyrody, jak i wiary. Dodał, że Szyszko nie miał tendencji do podporządkowania się głównemu nurtowi nauki i – co podkreślił – „płacił za to bardzo dużą cenę”.

Był profesor Jan Szyszko człowiekiem naprawy Rzeczpospolitej, człowiekiem, który zaangażował się całą siłą przez dziesięciolecia ze wszystkimi tego konsekwencjami w dzieło naprawy – najpierw plan naprawy, który był odrzucany, a później, kiedy sytuacja się zmieniła, w dzieło naprawy Rzeczpospolitej.

– Odszedł, można powiedzieć, w walce, bo do ostatniej chwili swojego życia walczył o to, by ta wielka sprawa naprawy Rzeczpospolitej mogła być kontynuowana. Być może ciężar tej walki, ciężar ten zwykły, wręcz fizyczny, jak i ciężar inny związany z nieustannymi atakami na niego, był przyczyną czy jedną z przyczyn tej przedwczesnej, tragicznej śmierci – dodał.

mid-19a16171
fot. PAP/Leszek Szymański

Wcześniej polityka w wyjątkowy sposób pożegnał Andrzej Duda, podczas uroczystości nadając mu pośmiertnie Krzyż Komandorski z gwiazdą orderu „Odrodzenia Polski” za „wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej”.

RadioZET.pl/PAP