Zamknij

Janusz Kowalski wraca do rządu. Wręczono mu już oficjalne powołanie

15.09.2022 17:34

Janusz Kowalski zostanie nowym wiceministrem rolnictwa - podaje portal tvp.info. Kontrowersyjny polityk ma zastąpić na tym stanowisku Norberta Kaczmarczyka.

janusz kowalczyk
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Janusz Kowalski zostanie nowym wiceministrem rolnictwa - dowiedział się portal tvp.info. Informację tę potwierdził także szef resortu Henryk Kowalczyk. - Wręczyłem powołanie Januszowi Kowalskiemu na stanowisko wiceministra rolnictwa - przekazał.

– Wpłynął do mnie wniosek od pana premiera Henryka Kowalczyka związany z rezygnacją, z dymisją pana ministra Kaczmarczyka. Tutaj przypomnę tylko, że – zgodnie z naszą umową koalicyjną, nasz koalicjant Solidarna Polska, ma prawo wskazania kolejnego swojego kandydata na stanowisko wiceministra – mówił Mateusz Morawiecki.

Janusz Kowalski nowym wiceministrem rolnictwa

Janusz Kowalski to poseł z ramienia Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. W latach 2019–2021 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Polityk jest przeciwnikiem Unii Europejskiej oraz zielonej transformacji energetycznej. Wielokrotnie ostro oceniał postawę Mateusza Morawieckiego wobec Komisji Europejskiej i porozumienia wokół Krajowego Planu Odbudowy. W swoich publicznych wystąpieniach bardzo często odnosi się do osoby Donalda Tuska, którego regularnie oskarża o proniemieckie i prorosyjskie sympatie.

Pod koniec sierpnia media informowały o wystawnym ślubie wiceministra rolnictwa, polityka Solidarnej Polski. Na weselu było ponad 500 gości, w tym m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Na imprezie wystąpił zespół disco-polo Bayer Full. Szeroko opisywany przez media był prezent dla młodej pary w postaci ciągnika marki John Deere za 1,5 mln złotych. Zdjęcia z przekazania maszyny podczas uroczystości weselnej dystrybutor urządzenia opublikował na swoim profilu na Facebooku.

Huczne wesele, a przede wszystkim przekazanie młodej parze drogiego ciągnika, było szeroko komentowane w mediach. Kaczmarczyk w reakcji wydał oświadczenie w mediach społecznościowych, w którym ocenił, że jego ślub został wykorzystany "do brutalnej i kłamliwej gry politycznej", a on, jego żona i rodzina zostały zaatakowane przez polityków opozycji i niektóre media.

Portal wp.pl zamieścił doniesienia, że brat wiceministra Konrad Kaczmarczyk miał zgłosić urzędnikom, że w wyniku gradobicia ucierpiała jego uprawa. "Specjalna komisja stwierdziła jednak, że szkód nie było. Mało tego: w dniu, w którym miało do nich dojść, według ekspertów na terenie gminy nie padał grad. Zgłoszenie dotyczyło upraw na 141-hektarowym polu, które pomógł mu poddzierżawić brat" - pisała wp.pl. Odszkodowania za zniszczenia tego typu wypłacać może podlegająca Ministerstwu Rolnictwa Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ tvp.info