Zamknij

Janusz Wojciechowski kandydatem na polskiego komisarza w UE

27.08.2019 21:43
Janusz Wojciechowski kandydatem na polskiego komisarza w UE
fot. Robert Frankinski/ Reporter

Janusz Wojciechowski, kandydat na polskiego komisarza ds. rolnictwa, chciałby stworzyć wizję unijnej wspólnej polityki rolnej do 2050 r. Jak powiedział we wtorek, swe plany ma zamiar jeszcze w tym tygodniu przedstawić przyszłej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Janusz Wojciechowski, b. prezes NIK, b. europoseł, obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, został w poniedziałek ogłoszony kandydatem na polskiego komisarza. We wtorek odbył pierwszą rozmowę z przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Wojciechowski miałby zostać komisarzem ds. rolnictwa.

W Polskim Radiu 24 został we wtorek po południu zapytany o swą wizję pracy na tym stanowisku. "Jeśli oczywiście otrzymam tę funkcję (...), to za ważny punkt swojej działalności uznałbym stworzenie takiej długofalowej wizji rolnictwa w Europie" - odpowiedział polityk.

Zobacz także

W jego ocenie bardzo ważny będzie pierwszy rok działalności nowej Komisji Europejskiej.

To będzie rok, kiedy zdecyduje się polityka rolna Unii Europejskiej na następne siedem lat. Ale ja mówię o czymś więcej - o potrzebie stworzenia polityki rolnej z perspektywą nie siedmiu, ale 27 lat albo nawet więcej, z wizją gdzieś do roku 2050.

Janusz Wojciechowski

Jak zauważył, tego typu wieloletnie wizje istnieją jeśli chodzi o politykę klimatyczną, energetyczną, a nie ma ich w odniesieniu do polityki rolnej UE.

Poinformował też, że swą wizję wspólna polityka rolna (WPR) będzie chciał zaprezentować Ursuli von der Leyen; do spotkania - według niego - dojdzie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. "Wtedy będzie już, myślę, bardziej jednoznacznie wiadomo czy rzeczywiście ta teka rolna się potwierdzi, ale sądzę, że tu już nie będzie zmian" - zaznaczył Wojciechowski.

Zobacz także

Kandydat na polskiego komisarza przekonywał, że WPR to jedna z najistotniejszych unijnych polityk. "Od decyzji, które są podejmowane na szczeblu Brukseli - Komisję Europejską, parlament, Radę zależy naprawdę bardzo wiele, zależy przede wszystkim budżet, a więc to jest pięćdziesiąt kilka miliardów euro rocznie dla całej Unii Europejskiej" - powiedział kandydat na komisarza UE.

Wojciechowski: To jest wielki sukces negocjacyjny polskiego rządu

Dodał, że rolnictwo to jedna z najważniejszych tek w całej Komisji Europejskiej, bardzo ważna także dla Polski. "Polska ma przecież ogromny potencjał rolniczy, rolnictwo jest niesłychanie ważną częścią naszej rzeczywistości gospodarczej, ale i społecznej. Ja się bardzo cieszę, że polskiemu rządowi udało się wynegocjować właśnie ten obszar odpowiedzialności w Unii Europejskiej. To jest wielki sukces negocjacyjny polskiego rządu" - ocenił Wojciechowski.

Zobacz także

W poniedziałek z kandydowania na komisarza zrezygnował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Swoją decyzję tłumaczył faktem, że otrzymał propozycję objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. "W polityce trzeba być uczciwym, jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny" - powiedział w poniedziałek PAP Szczerski.

RadioZET.pl/PAP