Zamknij

Porozumienie Gowina: Zmiana obecnej ustawy aborcyjnej lub całkiem nowy projekt

26.10.2020 11:03
Jarosław Gowin
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zmiana obecnej ustawy aborcyjnej lub całkiem nowy projekt. Tego domaga się Porozumienie Jarosława Gowina i chce prowadzić na ten temat rozmowy z koalicjantami w rządzie, ale też lekarzami i ekspertami.

Porozumienie Jarosława Gowina chce, by po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uznającego aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją, w ustawie dotyczącej aborcji doprecyzowano tzw. katalog wad letalnych, które dopuszczałyby możliwość przerywania ciąży.

Wyjątek nie dotyczyłby zespołu Downa. Koalicjant PiS zapowiada rozmowy w tej sprawie z PiS i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. - Prawo musi stać na straży wartości, ale nie może zmuszać kobiet do heroizmu – przekonuje Jarosław Gowin.

Porozumienie chce doprecyzowania przepisów aborcyjnych. "Nie można zmuszać kobiet do herozimu"

- Wszyscy zgadzamy się co do tego, że w najcięższych przypadkach nie można zmuszać kobiet do heroizmu – powiedziała Radiu ZET Magdalena Sroka, rzeczniczka Porozumienia.

Zobacz także

Koalicjant PiS nie bierze pod uwagę referendum w tej sprawie, o co wnosił wcześniej lider opozycyjnego PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Chcą natomiast radykalnego podniesienia świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

 RadioZET.pl/Łukasz Konarski