Zamknij

Gowin: Weto byłoby sprzeczne z polską racją stanu

01.12.2020 11:28
Jarosław Gowin
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Nie znam żadnego polityka Zjednoczonej Prawicy, który mówiłby o „polexicie”. Taki postulat byłby sprzeczny z polską racją stanu – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. W rozmowie z portalem BusinessInsider.com przyznał, że liczy na kompromis ws. unijnego budżetu, a Polska powinna uniknąć weta, które zapowiadają dziś rządzący.

Polska wespół z Węgrami chce zawetować budżet unijny i koronafundusz. Premierzy obu państw nie zgadzają się na zapis o mechanizmie praworządności, który warunkowałby przyznawanie funduszy. Twarde stanowisko utrzymują politycy PiS i Solidarnej Polski – politycy skupieni wokół ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry mówią o ingerencji w struktury państwa. Korzystają też z okazji, by straszyć małżeństwami jednopłciowymi i usuwaniem lekcji religii ze szkół.

Bardziej wyważone zdanie ma w tej sprawie wicepremier i lider koalicyjnego Porozumienia Jarosław Gowin. Zapytany o dążenia do polexitu odparł, że nie mówi o tym wprost żaden z polityków obozu rządzącego.

Gowin liczy na kompromis i obawia się skutków weta w UE

- Wyjście z UE oznaczałoby znalezienie się w orbicie wpływów rosyjskich i radykalne uszczuplenie suwerenności (…) Polska do dynamicznego rozwoju potrzebuje środków unijnych, w tym także środków z Funduszu Odbudowy. Liczę zatem, że rzutem na taśmę uda się wypracować kompromis w sprawie ostatecznego kształtu „zasady praworządności - powiedział portalowi Gowin.

Zobacz także

Gowin krytykuje jednak obecne zapisy o mechanizmie praworządności. - Kształt tych przepisów jest szkodliwy nie tylko z punktu widzenia Polski i Węgier, ale także z perspektywy dalekosiężnego interesu zjednoczonej Europy – dodał.

RadioZET.pl/BusinessInsider.com