Zamknij

Gowin: Zjednoczona Prawica będzie rządzić do końca kadencji

18.05.2020 11:11
Gowin Kaczyński
fot. Jacek Dominski/Reporter

Jestem liderem Porozumienia, od przeszło czterech lat jestem też jednym z liderów obozu, który głęboko przebudowuje Polskę; teraz chciałbym doprowadzić do zebrania rozproszonych środowisk konserwatywno-liberalnych i zbudować mocną partię republikańską - mówił "Rzeczpospolitej" Jarosław Gowin. Zapowiedział też, że Zjednoczona Prawica będzie rządzić do końca kadencji. 

  • Zdaniem Jarosława Gowina Rafał Trzaskowski nie ma większych szans na wygraną z Andrzejem Dudą, bo jest kandydatem zbyt "wielkomiejskim".
  • Podtrzymał również swoje stanowisko, że wybory odbędą się najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca.
  • Szef Porozumienia utrzymuje też, że kryzys w koalicji rządzącej został zażegnany.
  • Gowin twierdzi, że Zjednoczona Prawica będzie rządzić do końca kadencji, a on sam ma zamiar uczynić z Porozumienia "silną partię republikańską".

Jarosław Gowin udzielił wywiadu dziennikowi "Rzeczpospolita". W rozmowie poruszono przede wszystkim wątki dotyczące zbliżających się wyborów prezydenckich oraz sytuacji w obozie rządzącym po ostatnim (związanym z organizacją wyborów) kryzysie. 

Gowina pytano czy zaskoczyło go, że PO postawiła na Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Polityk zaprzeczył; ocenił, że "ta kandydatura pokazuje, że Platforma Obywatelska walczy o drugi wynik, bo Rafał Trzaskowski jest kandydatem zbyt wielkomiejskim, by w II turze zagrozić prezydentowi Andrzejowi Dudzie".

Zobacz także

Gowin o wyborach prezydenckich i kryzysie w rządzie PiS

Odnosząc się do kwestii związanych z kalendarzem wyborów Gowin podkreślił, że trwa oczekiwanie, kiedy ustawa wyjdzie z Senatu. Podkreślił, że liczy na to, że "tym razem pozycyjna senacka większość będzie pracować bez zbędnej zwłoki". Zaznaczył, że projekt, który przygotowali eksperci PiS i Porozumienia, "uwzględnia prawie wszystkie postulaty opozycji".

Zobacz także

- Dlatego dziś mogę powiedzieć z pełnym poczuciem odpowiedzialności za słowo: wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca - zaznaczył. Gowin odniósł się także do sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. 

Przeszliśmy przez okres wewnętrznych turbulencji. Cieszę się jednak, że wraz z panem prezesem Kaczyńskim zbudowaliśmy kompromis dobry nie tylko dla Zjednoczonej Prawicy, ale przede wszystkim dla Polski. Zjednoczona Prawica płynie na wspólnej łódce, wyścig wyborczy jest bardzo trudny, trzeba wiosłować w jednym kierunku

- powiedział były wicepremier i minister nauki. Pytany, czy zgadza się z tezą, że im później wybory, tym mniejsze szanse prezydenta Dudy na reelekcję, podkreślił, że nie ma takich obaw. 

Gowin: jestem pewien, że Zjednoczona Prawica będzie rządzić do końca kadencji

Ocenił, że "rząd generalnie dobrze radzi sobie z epidemią i ograniczaniem jej negatywnych skutków gospodarczych". Ocenił też, że doprowadzenie do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych byłoby w sytuacji pandemii "skrajną nieodpowiedzialnością". Pytany zaś, czy Zjednoczona Prawica będzie miała nową umowę koalicyjną, Gowin ocenił, że nowa umowa koalicyjna byłaby przydatna.

Mam na myśli zwłaszcza sprawy programowe, bo epidemia wymusza na Polsce – tak jak na całej reszcie świata – obranie nowej strategii rozwojowej. Musimy stawiać na polski kapitał, innowacje i naukę

- zaznaczył. Podkreślił, że kompromis ws. wyborów wypracowany przez ZP jest sukcesem całego obozu. Podkreślił, że jest pewien, że Zjednoczona Prawica będzie rządzić do końca kadencji.

Zobacz także

Gowina spytano, jak widzi siebie za kilka lat. - Jestem liderem Porozumienia, partii, która reprezentuje rzadki w polskiej polityce stop wartości konserwatywnych i liberalnych gospodarczo. Od przeszło czterech lat jestem też jednym z liderów obozu, który głęboko przebudowuje Polskę. Ostatni polityk o takim profilu ideowym, który wywarł mocne piętno na polskiej rzeczywistości, to Zyta Gilowska. Teraz chciałbym doprowadzić do zebrania rozproszonych środowisk konserwatywno-liberalnych i zbudować mocną partię republikańską - powiedział.

RadioZET.pl/PAP