Gowin wypytywany, czy rząd ma system Pegasus. "Zapytam ministra Kamińskiego"

15.09.2019 19:43
Gowin wypytywany, czy rząd ma system Pegasus. "Zapytam ministra Kamińskiego"
fot. Tomasz Kawka/East News

Gościem programu "Onet Opinie" był minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz wicepremier, Jarosław Gowin. Tematem rozmowy było m.in. oprogramowanie inwigilacyjne Pegasus. Prowadzący wypytywał lidera Porozumienia o to, czy ten szpiegowski system znajduje się obecnie w posiadaniu CBA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Nie mam żadnej wiedzy na ten temat. To nie jest tak, że minister, czy nawet wicepremier posiadał szczegółową wiedzę o sposobie funkcjonowania służb, a tym bardziej, żeby mówił o tym publicznie – powiedział rozmówca Onetu.

Zobacz także

Pytany przez prowadzącego o to, czy dziennikarze powinni mieć jakiekolwiek obawy w tej kwestii, odparł że „my, politycy, mamy dużo większe powody do obaw w relacjach z dziennikarzami niż odwrotnie”. - Wolność słowa jest w Polsce niczym nie zagrożona, służby powinny działać skutecznie. Jesteśmy najbezpieczniejszym krajem w Unii Europejskiej i chciałbym, by tak pozostało. Oczywiście muszą być one kontrolowane, i są, by nie powstawały sytuacje, które naruszają wolność obywateli – powiedział Gowin.

Zobacz także

Wciąż dopytywany przez dziennikarza - z powodu nieudzielenia jednoznacznej odpowiedzi -  wicepremier zapowiedział, że zwróci się z pytaniem o Pegasusa do szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego. - Jak panu tak bardzo zależy, to zapytam ministra Kamińskiego – przekonywał Jarosław Gowin. Jak dodał, jako minister nauki i szkolnictwa wyższego „ma tu swoją działkę i tutaj może odpowiedzieć na wszystkie pytania”.

Zobacz także

- Służby funkcjonują tym lepiej, jak jest więcej wokół nich ciszy. Nie jest tak, że minister nauki ma się wtrącać w ich funkcjonowanie – stwierdził gość programu „Onet Opinii”.

Pegasus – oprogramowanie do inwigilacji obywateli

Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus - stworzone przez izraelską firmę NSO Group - umożliwia śledzenie wiadomości SMS, podsłuch rozmów, inwigilację wiadomości mailowych, komunikatorów internetowych oraz podgląd zdjęć i filmów, przechowywanych przez użytkownika na telefonie. To jeden z najpotężniejszych na świecie systemów inwigilacyjnych, który służy do monitorowania przestępców.

Zobacz także

Jak to wygląda w praktyce? Pegasus jest niesamowicie trudny do wykrycia. Instaluje się na telefonie za pomocą Konia trojańskiego, który może być różnorodnie ukryty – czasami użytkownik klika w przypadkowy link, otrzymuje jakąś wiadomość lub wirus jest zwyczajnie niewidoczny. Oprócz wymienionych wyżej funkcji, Pegasus jest w stanie zapisywać lokalizację telefonu, zbiera materiał głosowy z mikrofonu oraz obraz z kamery i aparatu urządzenia. Podsłuchuje wszystkie popularne komunikatory – Messengera, WhatsApp’a, czy Signal.

Zobacz także

Pegasus przeznaczony jest do zapobiegania zamachom terrorystycznym, i różnym działaniom przestępczym, m.in. handlowi ludźmi, narkotykami, porwaniom. Warto zaznaczyć, że oprogramowanie samo usuwa się z urządzenia gdy tylko odnotuje, że jest przez kogoś obserwowane.

RadioZET.pl/Onet/spidersweb.pl/zaufanatrzeciastrona.pl