Zamknij

Kaczyński: SN trzeba radykalnie zmienić. "Sędziowie powinni być wzorem cnót"

15.05.2020 08:48
Jarosław Kaczyński
fot. East News/JACEK DOMINSKI

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego Sąd Najwyższy — także w sensie personalnym, należy zmienić. Polityk dodał, że środowisko sędziowskie powinno być wzorem cnót obywatelskich.

W piątek Jarosław Kaczyński był gościem w programie 1 Polskiego Radia. Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość pytany był m.in. o komunistyczną przeszłość niektórych sędziów Sądu Najwyższego i ich kwalifikacje na stanowisko I prezesa SN. Jak zaznaczono na antenie, wśród sędziów jest Tomasz Artymiuk.

Jarosław Kaczyński o zmianach w Sądzie Najwyższym

"Jak jest każdy widzi. I tu nie chodzi tylko o sędziego Artymiuka i nie chodzi tylko o tych sędziów, którzy działali jeszcze w poprzednim systemie. Tu chodzi o postawę tych sędziów w ogóle i o to, co się w ciągu ostatnich dni dzieje, kiedy to nie można wybrać kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. To pokazuje obecną jakość tej instytucji" - przekazał Kaczyński na antenie Polskiego Radia.

Zobacz także

Według Jarosława Kaczyńskiego Sąd Najwyższy należy radykalnie zmienić, także w sensie personalnym.

Jeżeli ktoś chce z tego wyciągać wnioski, a należy z takich rzeczy wyciągać wnioski, to ten wniosek może być tylko jeden. Trzeba tę instytucję, także w sensie personalnym, radykalnie zmienić. I to jedyne, co wynika z tego, co się w tej chwili tam dzieje. Bo środowisko sędziowskie, a już w szczególności Sądu Najwyższego, powinno być wzorem cnót obywatelskich

- powiedział Jarosław Kaczyński. Lider PiS zaznaczył w trakcie wywiadu, że jego uwaga nie dotyczy wszystkich sędziów.

Zobacz także

Swoją kadencję I prezesa SN zakończyła Małgorzata Gersdorf. Prezydent powierzył wykonywanie obowiązków związanych z tym stanowiskiem Kamilowi Zaradkiewiczowi. Zwołał on Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. Do tej pory nie udało się przeprowadzić procedury wskazania nowego prezesa tej instytucji.

RadioZET.pl/PAP/Program I Polskiego Radia