Zamknij

Jak Kaczyński będzie walczyć z pedofilią? Jutro poznamy plan rządu

13.05.2019 18:16
Jarosław Kaczyński będzie walczyć z pedofilią
fot. PAP/Marcin Bielecki

„Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał twardą walkę z pedofilią. We wtorek poznamy konkrety przedstawione przez rząd” - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Wcześniej założenia proponowanych zmian w prawie w związku z ujawnionymi przypadkami pedofilii przedstawił lider PO Grzegorz Schetyna.

Zmiany zakładają: likwidację przedawnień przestępstw pedofilskich, bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych oraz możliwość powołania przez RPD specjalnego zespołu prokuratorskiego. Posłowie PO-KO na poniedziałkowej konferencji prasowej pytali prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, czy jego partia poprze ich propozycje.

- Jutro poznamy konkrety przedstawione przez rząd - oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek i podkreśliła, że Kaczyński zapowiedział twardą walkę z pedofilią.

Kaczyński: to my podjęliśmy walkę z pedofilią

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, Kaczyński mówił m.in. że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane "dużo surowiej niż obecnie".

Zobacz także

- Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: „w zawiasach” czyli w ogóle. Otóż nie będzie „zawiasów”, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia - powiedział Kaczyński.

To my podjęliśmy walkę z pedofilią, wprowadziliśmy rejestr pedofilów. A kto się przeciwstawiał, krzyczał o wolności? Platforma Obywatelska.

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Szczecinie

Obecnie karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Kaczyński zapowiedział w niedzielę podwyższenie tego progu. "Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym" - powiedział. 

- Kara musi być wobec wszystkich, musi być żelazny rygor. Ale czy to oznacza, że przestępstwa, bo to były przestępstwa szczególnie odrażające, przestępstwa niektórych, nielicznych księży mają uprawniać do ataku na Kościół, do obrażania, do obrażania katolików? Nie proszę państwa. To nie jest żadna podstawa - mówił szef PiS podczas konwencji regionalnej tej partii w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego w serwisie YouTube premierę miał film "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. 

ZOBACZ FILM TOMASZA SEKIELSKIEGO "TYLKO NIE MÓW NIKOMU" 

Od tego czasu film zebrał już ponad 8 mln odsłon (stan na poniedziałek na godz. 17). Swoją popularnością pobił więc głośny film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Ten drugi obejrzało w kinach ponad 5 mln widzów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP