Wprost: ABW inwigilowała Kaczyńskiego? Jest śledztwo ws. przekroczenia uprawnień

Bartłomiej Chudy
27.01.2020 11:32
Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące możliwej inwigilacji Jarosława Kaczyńskiego przez ABW za rządów PO-PSL – pisze dziś tygodnik „Wprost”. Jednym z wątków jest kwestia nielegalnego rozpracowywania prezesa PiS, lidera ówczesnej opozycji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informację o toczącym się śledztwie przekazał tygodnikowi rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie, prok. Wojciech Mularczyk. Wyjaśnił, że śledztwo toczy się w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy służb specjalnych, w tym ABW.

Zobacz także

Zaskakuje fakt, że postępowanie trwa od listopada 2015 roku, a więc de facto przejęcia rządów przez PiS. Wszczęto je po… publikacjach „Wprost”, który opisał jak za rządów PO-PSL Służba Kontrwywiadu Wojskowego nielegalnie rozpracowywała dziennikarzy i polityków ówczesnej opozycji, m.in. Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA, i Mariusza Kamińskiego, b. szefa CBA.

Śledczy nie zajmowali się wówczas wątkiem służb ABW. Wyszedł w toku śledztwa później, gdy sprawa została przekierowana przez Prokuraturę Generalną do Krakowa. Materiały z kontroli ABW miały zostać dołączone do akt.

Zobacz także

Rozmówcy tygodnika przyznają, że szef PiS był celem rozpracowywania operacyjnego. Informatorzy przyznają, że służby użyły wszelkich środków, włącznie z podsłuchami.

Brak zarzutów tłumaczony jest lakonicznym komunikatem o „wielowątkowości postępowania”.

RadioZET.pl/PAP/Wprost