Zamknij

Tysiące teczek w archiwum Kaczyńskiego. Co w nich jest?

Bartłomiej Chudy
17.09.2019 08:27
Jarosław Kaczyński
fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Tysiące teczek w więcej niż jednym pomieszczeniu – „Fakt” przybliża dziś prywatny zbiór Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik jego partii potwierdza, że do prezesa PiS piszą ludzie z całej Polski. Z donosami, z prośbami o pomocy. Każdy dokument archiwizujemy – dodaje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jarosław Kaczyński przykłada wagę do archiwizacji dokumentów. Jak pokazuje „Fakt”, kolekcja teczek Kaczyńskiego jest naprawdę imponująca.

Jaka jest ich zawartość?

To, co widać na zdjęciach, to tylko jedno pomieszczenie. Jest tego znacznie więcej.

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, dla „Faktu”

W rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że „wszystkie papiery pochodzą z próśb o interwencję poselską spływających do Kaczyńskiego”.

– Każdy dokument skrupulatnie archiwizujemy – dodał Fogiel.

Fakt dotarł m.in. do opasłego tomu z nazwiskiem prezesa Orlenu, Daniela Obajtka. Kaczyński wie o nim niemal wszystko. Dziennik zauważył, że Obajtek ma napisane na swojej teczce „Stróża”. To miejscowość, w której pracował od połowy lat 90. w firmie wytwarzającej osprzęt z PCV. Stamtąd rozpoczęła się jego droga awansu.

Zobacz także

Archiwum Kaczyńskiego zawiera też swoiste „haki”. Fakt doszukał się teczki z nazwiskiem jednego z najbogatszych Polaków Witolda D.

Za wyłudzenia kredytów na kwotę ponad 60 mln zł został skazany w 2011 roku. Są też etykietki dla NBP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, partii, fundacji…

RadioZET.pl/Fakt