Zamknij

Kaczyński na TikToku. Prezes PiS namawia do poparcia ustawy o ochronie zwierząt

12.09.2020 12:09
Jarosław Kaczyński
fot. TikTok screen

To jest naprawdę potrzebne. Dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu zapobiec - w taki sposób prezes PiS Jarosław Kaczyński namawia do poparcia ustawy dot. ochrony zwierząt. Nagranie z jego przemówieniem trafiło już do sieci, m.in. na popularnego wśród młodzieży TikToka. 

"Ruszamy z akcją #StopFurChallenge popierającą #PiątkaDlaZwierząt . Nominujcie i share’ujcie!" - taki wpis możemy przeczytać na TikTok-owym profilu młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości. Pod nim opublikowano nagranie, na którym jako pierwszy wypowiada się dyrektor Biura Prezydialnego PiS oraz przewodniczący Forum Młodych PiS, Michał Moskal, który zachęca do poparcia sejmowego projektu PiS dot. ochrony zwierząt. 

Jarosław Kaczyński na TikToku. Prezes PiS namawia do poparcia ustawy dot. ochrony zwierząt

Następnie kamera skierowana zostaje na Jarosława Kaczyńskiego, który argumentuje, dlaczego popiera tę ustawę i zachęcą innych, aby również ją poparli. - To jest naprawdę potrzebne. Dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu zapobiec - zaczyna swoje przemówienie. 

- Każdy dobry człowiek powinien poprzeć tę ustawę. Ja ją popieram z całego serca i chciałbym nominować dwie osoby. Pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana posła, przewodniczącego zarządu naszej partii, Krzysztofa Sobolewskiego, do tego, by dalej w tym kierunku działali - dodaje Kaczyński. 

Prezes PiS nie jest pierwszym politykiem związanym z partią rządzącą, który pojawił się popularnym wśród młodzieży portalu społecznościowym. Wcześniej swoje konto założył tam prezydent Andrzej Duda, który w trakcie ogólnopolskiej kwarantanny promował udział w turnieju e-sportowym "Granantanna Cup". Wkrótce jednak zrezygnował z tej aktywności. Warto jednak dodać, że filmik zaprezentowano na wszystkich innych kanałach w social mediach, z  których korzysta partia rządząca. 

PiS składa w Sejmie projektu dot. ochrony zwierząt

Proponowany przez PiS projekt, który w piątek trafił do Sejmu, zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego.

Zobacz także

Projekt zakłada również wprowadzenie zakazu zatrudniania i zezwalania na prowadzenie schronisk m.in. dla osób skazanych prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa na zwierzętach. Zakłada też ograniczenie podmiotów mogących prowadzić schroniska dla bezdomnych zwierząt jedynie do jednostek gminnych i organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Schroniska mają również przechodzić częstsze kontrole służb weterynaryjnych Inną zmianą ma być wprowadzenie jednolitej definicji kojca, wraz z minimalnymi wymiarami i standardem technicznym. 

Nowe prawo zakłada również doprecyzowanie obowiązków straży gminnej i policji w przypadku, kiedy uprawniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera zwierzę w sytuacji zagrożenia jego życia lub zdrowia. Obowiązek ten polegałby na udzieleniu asysty, szczególnie w przypadku, kiedy właściciel lub opiekun zwierzęcia nie zgadza się na jego odbiór i stawia opór.

Zobacz także

W projekcie znalazł się również zapis dotyczący utworzenia Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W jej skład mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

RadioZET.pl/tiktok.com/PAP