Zamknij

Jarosław Kaczyński: Via Carpatia zmieni europejską geopolitykę

Redakcja
28.04.2019 13:01
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

- PiS jest partią, która konsekwentnie dąży do tego, aby nasz kraj doścignął Unię Europejską; chcemy w całej Polsce osiągnąć europejski poziom życia - oświadczył w niedzielę w Białymstoku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dążymy do tego, żeby Polska była wspólnotą równych szans - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Wiadomo, że Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która konsekwentnie dąży do tego, by nasz kraj, nasza ojczyzna (...) doścignęła Unię Europejską - przeciętną UE, a później przeciętną tych krajów bogatszych od nas na Zachodzie od naszych granic - jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego i poziom życia" - mówił Kaczyński podczas regionalnej konwencji wyborczej PiS.

Jak wskazał, "europejskość, to jest poziom życia". Kaczyński podkreślił, że koncepcją i ideą jego ugrupowania jest zrównoważony rozwój.

"Chcemy go osiągnąć - chcę to mocno podkreślić - w całej Polsce, a nie tylko w niektórych jej częściach" - oświadczył prezes PiS. - "Chcemy tego rozwoju nie dlatego, że jesteśmy przedstawicielami jakiejś ideologii, chcemy po prostu jako Polacy. Polska, naród polski to musi być wspólnota, ale wspólnota to musi być coś realnego, to musi być równość szans" - dodał.

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS: Dogoniliśmy Europę

"My tej równości chcemy i do niej dążymy" - zapewnił Kaczyński. Dodał, że PiS zawsze przeciwstawiało się koncepcji polaryzacyjno-dyfuzyjnej i rozwojowi metropolitalnemu.

"Rozwój, równość, siła, godność czy to, co prezentują nasi przeciwnicy: likwidacja różnych instytucji, kłanianie się w pas, LGBT, i tak dalej, i tym podobnie. Ja wiem, że Polacy wybiorą tak jak trzeba" - podkreślił.

"To jest nasz program dla tej ziemi, i to jest nasz program dla Polski, program równości, program jedności narodowej, program, który ma służyć każdemu Polakowi, każdej polskiej rodzinie, który ma zapewniać to, co jest dla nas wszystkich najważniejsze to znaczy, byśmy mogli z podniesionym czołem powiedzieć: wykorzystaliśmy szansę, dogoniliśmy Europę, zlikwidowaliśmy skutki naszej nieszczęśliwej historii, w szczególności II wojny światowej" - mówił.

Via Carpatia: Na czym polega?

Via Carpatia, Via Baltica i Rail Baltica to wielka, ogromna szansa rozwoju tych terenów; wyłączenie komunikacyjne tej ziemi zostanie całkowicie zniesione - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Białymstoku.

"Ta szansa będzie wzmocniona, bardzo wzmocniona, bo będzie też Via Baltica i Rail Baltica, czyli linia kolejowa. To wszystko będzie prowadziło z czasem (...) począwszy od Estonii, a później przez Białystok, przez Warszawę na Zachód" - mówił.

"To oznacza, że ta ziemia zmieni swoją sytuację, tak jakby została wręcz przesunięta geograficznie, to będzie wielki węzeł komunikacyjny, i nie tylko komunikacyjny Europy. Tu się skrzyżują najważniejsze drogi - zarówno te dla samochodów, jak i dla kolei. To wielka, ogromna szansa rozwoju tych terenów" - dodał szef PiS.

Kaczyński stwierdził też, że na ziemi podlaskiej i warmińsko-mazurskiej mamy swego rodzaju "zagłębie mleczne, produkcji mleka, jego przetwarzania, jest nawet zaplecze naukowe dla tych wszystkich działań na Uniwersytecie Olsztyńskim", które też są wielką szansą dla rozwoju regionu.

RadioZET.pl/PAP/MW