Zamknij

Komornik zajmie konto Kaczyńskiego? Szef PiS nie wykonał wyroku sądu

07.12.2021 12:50

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa oddalił zażalenie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego po przegranym przez niego procesie z europosłem Radosławem Sikorskim. Wicepremier nazwał Sikorskiego "zdrajcą dyplomatycznym", a po prawomocnym wyroku nie przeprosił polityka Platformy Obywatelskiej. "Poszukiwany też odważny komornik, który ściągnie 46 tys. zł" – napisał Sikorski na Twitterze. Czy to oznacza, że komornik wejdzie na konto Kaczyńskiego lub jego partii?

Komornik zajmie konto Kaczyńskiego? Nie wykonał wyroku
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński nie przeprosił Radosława Sikorskiego, choć w tej sprawie zapadł w 2020 roku prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego. Poszło o wywiad Kaczyńskiego z 2016 roku – już po objęciu rządów przez PiS prezes partii rządzącej zarzucił Sikorskiemu, byłemu szefowi MSZ w rządzie PO-PSL, "zdradę dyplomatyczną" w zakresie działań państwa po katastrofie smoleńskiej.

Mówił o niej m.in. w rozmowie z Onetem. – Takich niebywałych działań było więcej. Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy. Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego - zdrada dyplomatyczna – mówił Kaczyński.

Kaczyński nie przeprosił Sikorskiego. "Poszukiwany odważny komornik"

We wtorek 7 grudnia europoseł Sikorski opublikował na Twitterze kopię postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa z 3 grudnia. Czytamy, że sąd odrzucił zażalenie Kaczyńskiego po przegranym procesie.

"Kaczyński olewa wyroki sądów tak europejskich jak polskich. Ale dostałem zgodę na zastępcze wykonanie przeproszenia mnie za »zdrajcę dyplomatycznego«. Czy ktoś z Państwa wie, czy ma już konto i gdzie? Poszukiwany też odważny komornik, który ściągnie PLN46k" - napisał Sikorski.

Chodzi o wszczęcie tzw. egzekucji zastępowalnej. Wobec braku reakcji Kaczyńskiego przeprosiny zostaną opublikowane na jego koszt, poprzez ściągnięcie pieniędzy z konta lub pensji prezesa PiS.

loader

RadioZET.pl/Radosław Sikorski Twitter/Onet.pl