Dramat Kaczyńskiego. Po operacji nie może pić alkoholu

06.12.2019 09:53
Jarosław Kaczyński
fot. Piotr Molecki/East News

Jarosław Kaczyński dochodzi do siebie po zabiegu endoprotezy kolana. I choć operacja się udała, to prezes PiS musi teraz na siebie uważać. Jedną z rzeczy, której w trakcie rehabilitacji powinien się wystrzegać, jest...alkohol. 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości od poniedziałku przebywa w szpitalu w Otwocku. Dochodzi tam do siebie po zapowiadanej od dłuższego czasu operacji, konkretnie endoprotezie kolana. Teraz czeka go przynajmniej kilkutygodniowa rehabilitacja.

Zobacz także

Jak donosi „Super Express”, Kaczyński nie narzeka na nudę. Dużo czyta, regularnie śledzi doniesienia ze świata polityki, przyjmuje również gości, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Ale jak wspomniana rehabilitacja będzie przebiegać? Dziennik zapytał o to jednego z najlepszych polskich ortopedów.

Zobacz także

– Dojście do zdrowia trwa zazwyczaj sześć tygodni pod warunkiem, że pacjent będzie całkowicie przestrzegać zaleceń lekarza. Poleca się dwie kule łokciowe do 5–6 tygodni i ćwiczenia rozciągające, szczególnie mięśni kulszowo-goleniowych oraz siłowe kończyn dolnych. Po 7 tygodniach wprowadza się ćwiczenia z oporem, trening chodu z jedną kulą łokciową, a po opanowaniu równowagi i odbudowaniu siły mięśni nóg odrzuca się kule – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” dr Robert Śmigielski.

Zobacz także

Kaczyński kategorycznie powinien w tym czasie unikać spożywania napojów wysokoprocentowych, gdyż może mieć to negatywny wpływ na jego zdrowie. „Nie wolno w tym czasie spożywać alkoholu, gdyż może to opóźnić gojenie się” – przyznaje lekarz. 

RadioZET.pl/se.pl