Kaczyński za Morawieckiego? „Nowa kadencja oznacza nowe wyzwania”

19.08.2019 11:27
Jarosław Kaczyński
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

– Jeżeli PiS wygra wybory, nastąpi rekonstrukcja rządu, najbardziej prawdopodobne jest, że premierem pozostanie Mateusz Morawiecki, ale kandydatem na szefa rządu może zostać też prezes PiS Jarosław Kaczyński – powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jarosław Gowin w poniedziałek w Radiu Wrocław wyraził przekonanie, jeżeli PiS wygra wybory, to dojdzie do rekonstrukcji rządu, a Morawiecki i Kaczyński rozstrzygną, kto stanie na czele Rady Ministrów.

Dopytywany, czy spodziewa się rekonstrukcji rządu, Gowin powiedział: „Wydaje mi się, że to jest rzecz bezdyskusyjna. Po pierwsze — nie wiadomo, kto będzie premierem. Mamy znakomitego lidera w rządzie, Mateusza Morawickiego, ale jest też potencjalnie druga kandydatura — czyli lidera całego obozu, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, i myślę, że ci dwaj liderzy między sobą rozstrzygną, kto z nich będzie piastował urząd premiera”.

Natomiast nowa kadencja oznacza nowe wyzwania i jestem przekonany, że do mniej czy dalej posuniętej rekonstrukcji (rządu) dojdzie.

Jarosław Gowin

Pan prezes (Kaczyński) wielokrotnie odżegnywał się od planu objęcia funkcji premiera, ale jeżeli 13 października o godzinie 21, okaże się, że to nam Polacy ponownie powierzają ster rządów, rozpoczniemy rozmowy. Dzisiaj nie widzę żadnego trzeciego potencjalnego kandydata na premiera. Najbardziej prawdopodobna jest kontynuacja misji przez Mateusza Morawieckiego.

wicepremier

Na pytanie, czy chciałby po wyborach utrzymać tekę ministra nauki i szkolnictwa wyższego, odparł, że „jest za wcześnie, żeby dzielić skórę na niedźwiedziu”. Dodał, że byłoby dobrze, gdyby rozpoczęta przez niego reforma była kontynuowana w następnej kadencji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP