Zamknij

Kaczyński ujawnia plan PiS. Co z rekonstrukcją rządu i losami Morawieckiego?

19.07.2020 16:43
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Rekonstrukcja rządu – owszem – będzie. Potwierdził to w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To nastąpi zaraz po wakacjach – zapowiedział. Zdradził przy tym, czy zmiany obejmą również premiera Mateusza Morawieckiego.

Jarosław Kaczyński był w niedzielę gościem radiowej Jedynki, gdzie komentował m.in. kwestię wyborów prezydenckich i „braku podstaw, by uznać te wybory za niezgodne z prawem”. Prezes PiS pytany był też o coraz głośniejsze spekulacje dotyczące rekonstrukcji rządu, konsolidacje jednych ministerstw i likwidację innych.

Jak mówił, „zmiany personalne w rządzie nastąpią”, a o tych zmianach "mówi się, myśli się, planuje się i się już działa". - Sądzę, że to nastąpi już zaraz po wakacjach – zapowiedział, przy czym – zaznaczył wyraźnie – "nie chodzi o premiera". O kogo więc chodzi? Tego Kaczyński nie chciał zdradzić. Na liście ministrów "do wymiany" według medialnych doniesień ma być natomiast m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szef resortu finansów Tadeusz Kościński, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski czy minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. 

- Premier zostaje, ale rząd ma być inaczej skonstruowany. W sposób taki, który zlikwiduje stan w którym niektóre decyzje są podejmowane w kilku ministerstwach, znaczy muszą przejść przez kilka ministerstw – podkreślał w niedzielę Kaczyński. - Pewne ciągi decyzyjne są rozproszone, to do niczego dobrego nie prowadzi – dodał.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym tygodniu wicepremier Jadwiga Emilewicz pytana o zmiany w Radzie Ministrów stwierdziła, że "na pewno możliwa jest rekonstrukcja rządu". Podkreśliła, że "od pewnego czasu mówił o niej także i premier Mateusz Morawiecki".

Zobacz także

RadioZET.pl/Jedynka Polskie Radio