Zamknij

"Jesteście przestępcami". Kaczyński ukarany przez komisję karą nagany

PAP
23.06.2021 15:33
Jarosław Kaczyński
fot. Sejm

Komisja etyki ukarała w środę wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego karą nagany za wypowiedź zawierającą m.in. słowa "jesteście przestępcami" skierowane do posłów opozycji - poinformowała PAP posłanka komisji Monika Falej (Lewica).

Jarosław Kaczyński został ukarany naganą przez sejmową komisję etyki. Jak przekazała Falej, jedną z decyzji, którą podjęła komisja było ukaranie Kaczyńskiego za słowa kierowane do posłów i posłanek opozycji na sali sejmowej, że są przestępcami. Padły one na sali sejmowej pod koniec października ub. roku.

Wówczas na ulicach wielu miast w Polsce odbywały się demonstracje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów aborcyjnych.

Kaczyński ukarany przez komisję karą nagany za słowa "jesteście przestępcami"

Jak przypomniała Falej, z mównicy sejmowej Kaczyński powiedział do posłów opozycji: "Wy w tej chwili w imię własnych interesów, małych, brudnych interesów, interesów Nowaka, wy w imię tych interesów rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami".

"Jest w Polsce (...) przestępstwo spowodowania niebezpieczeństwa powszechnego. Wy wzywając do demonstracji powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwo i odpowiecie za to" - mówił prezes PiS.

Falej podkreśliła, że nagana to najwyższa kara jaką może nałożyć komisja. Zaznaczyła, że Kaczyński dwukrotnie nie stawił się na posiedzeniu komisji etyki ani nie przedłożył usprawiedliwienia.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter