Zamknij

Kaczyński w TVP Info wspomina, jak wymyślił 500 plus. ''Obliczyłem w pamięci''

07.07.2019 19:45
Jarosław Kaczyński
fot. TVP Info

Jarosław Kaczyński w niedzielę na antenie TVP Info zachwalał programy społeczne i gospodarcze rządu Prawa i Sprawiedliwości, które jego zdaniem przyczyniły się do rozwoju całego społeczeństwa. Dodał, że elementem tego procesu jest m.in. program "Rodzina 500 plus", którego jest autorem. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę po południu w Katowicach zakończyła się trzydniowa konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska 2019". Jej efektem ma być przygotowanie założeń programowych przed wyborami parlamentarnymi.

Jarosław Kaczyński o 500 plus

Jarosław Kaczyński podkreślił w wieczornej rozmowie w TVP INFO, że rząd "wsłuchuje się w głosy obywateli" i stara się, "by z owoców wzrostu gospodarczego korzystało całe społeczeństwo". - Polska począwszy od 1992 rozwijała się w tempie nie najwolniejszym, chociaż oczywiście mogło być lepiej. Tylko owoce tego rozwoju przypadały pewnej części społeczeństwa. My uruchomiliśmy taki proces, żeby całe społeczeństwo na tym korzystało - powiedział Kaczyński.

Wskazał, że jednym z elementów tego procesu jest uruchomienie programu "Rodzina 500 plus".

Prezes PiS przypomniał, że pomysł wprowadzenia programu powstał kilka lat temu w Krakowie, w trakcie prywatnej rozmowy. 

Wtedy obliczyłem w pamięci, że stać nas na 500 plus od drugiego dziecka, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że się uda od pierwszego. Później porządkując finanse publiczne i podtrzymując - mimo złej koniunktury w Europie - przyzwoity poziom wzrostu, zdołaliśmy doprowadzić do takiej sytuacji, że można bez żadnych perturbacji dla finansów publicznych, dla całej gospodarki wprowadzić ten program także od pierwszego dziecka

Jarosław Kaczyński

Zaznaczył jednocześnie, że uruchomienie programu w rozszerzonej formule nie wynika z wyborczych kalendarzy. - Najpierw trzeba było zgromadzić odpowiednie środki, odpowiednio wszystko uporządkować, a później ten program realizować - podkreślił prezes PiS.

Zobacz także

Jak dodał, cztery lata temu sformułowano plan, który miał doprowadzić do stworzenia rynku pracy dla pracownika oraz podwyżek płac.

Kaczyński zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia ze znacznym podwyższeniem zatrudnienia oraz niskim bezrobociem. - Mamy bardzo niskie bezrobocie, niestety są ciągle takie miejsca gdzie ono nie jest niskie, z tym na pewno będziemy w kolejnych czterech latach walczyli, jak społeczeństwo nam zaufa - zapewnił prezes PiS.

RadioZET.pl/PAP